حج

نوع اصطلاح :
عنوان :
حج
فلسفه‏ی نام‏گذاری حج اکبر
یکی از مهم‏ترین عبادت‏ها در اسلام حج بیت الله الحرام است که بزرگ‏ترین همایش سیاسی عبادی مسلمانان به شمار می‏رود. در حج، عبادت‏ها و برنامه‏های متنوعی وجود دارد. یکی از آنها برنامه‏ی برائت از مشرکین می‏باشد که در حج اکبر در سال نهم هجری اجرا شد و امام علی علیه‏السلام از طرف رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آن را اجراء نمود. دستور برائت از مشرکان در آیه‏ی 3 سوره‏ی برائت «توبه» آمده است.
و أذان من الله و رسوله الی الناس یوم الحج الأکبر ان الله بری‏ء من المشرکین و رسوله
امام حسن مجتبی علیه‏السلام پیرامون فلسفه‏ی نامگذاری این حج در آیه‏ی کریمه به حج اکبر چنین فرمود:
قال علیه‏السلام:
سمی یوم الحج الأکبر لاجتماع المسلمین و المشرکین فیه و موافقته لأعیاد أهل الکتاب و لم یتفق ذلک قبله و لا بعده فعظم فی قلب کل مؤمن و کافر [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(روز حج اکبر نامیده شده، زیرا مسلمانان و مشرکان در آن همدل و هم داستان شدند و آن از این جهت بود که برای هر دو گروه ایام حج محسوب شد. و آن، با اعیاد اهل کتاب [نیز] مقارن شد. در حالی که نه پیش از آن و نه بعد از آن چنین تقارنی نبوده است. از این رو، در دل هر مؤمن و کافر بزرگ گردیده است.)

پی نوشت ها:
[1] تفسیر کشاف، ج 2، ص 173.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir