جود و بخشش قبل از درخواست

نوع اصطلاح :
عنوان :
جود و بخشش قبل از درخواست
مالی از معاویه به دست امام حسن علیه‏السلام رسیده بود، آن حضرت تمام آن را بین نیازمندان تقسیم نمود و فقط پانصد دینار باقی مانده بود، خواست از جایش برخیزد ناگهان دید عربی سوار بر شتر به سوی او می‏آید، به غلامش فرمود:
قال علیه‏السلام:
ادفع الیه هذه الدنانیر، و قل له: انک أتیت و لم یبق عندنا سواها... فقال علیه‏السلام له: انا أناس نعطی قبل السؤال شحا علی ما رجاه السایل لنا. ثم أنشد:

نحن أناس جنابنا خضل
یسرع فیه الرجاء و الأمل‏

نبذل قبل السئوال نائلنا
شحا علی ما رجاه من یسل [1] .

امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(این سکه‏های زر را به او بده و بگو: زمانی آمدی که همین مقدار باقی مانده. اعرابی پول‏ها را گرفت و گفت: ای پسر دختر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم من سوی تو نیامدم مگر به قصد درخواست کمک شما از کجا حال مرا فهمیدی؟ حضرت امام حسن علیه‏السلام شعری را به این مضمون فرمود:
ما مردمانی هستیم که پیش از درخواست می‏بخشیم. زیرا دوست نداریم که کسی برای درخواست از ما [خوار شود] ما مردمانی هستیم که درگاه ما آکنده است. چندان که امید و آرزو به سوی آن شتاب می‏کند بدان کس که به ما چنگ زند، بذل می‏کنیم زیرا بخل داریم بر آن که سؤال کننده آرزوی آن کند.)

پی نوشت ها:
[1] احقاق الحق، ج 11، ص 152، ح 18 به نقل از کتاب (التبیان فی شرح الدیوان) ج 3، ص 196 ط الحلبی بمصر (البغدادی العکبری).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir