ناچیز شمردن بخشش خود در برابر خداوند

نوع اصطلاح :
عنوان :
ناچیز شمردن بخشش خود در برابر خداوند
روزی مردی به نزد امام حسن علیه‏السلام آمد و از آن حضرت مالی طلبید، امام علیه‏السلام فرمود:
یا هذا، حق سؤالک یعظم لدی، و معرفتی بما یجب لک یکبر لدی، و یدی تعجز عن نیلک بما أنت أهله، و الکثیر فی ذات الله عزوجل قلیل، و ما فی ملکی وفاء لشکرک، فان قبلت المیسور، و رفعت عنی مؤونة الاحتفال و الاهتمام بما أتکلفه من واجبک فعلت...
فقال: یابن رسول الله أقبل القلیل و أشکر العطیة و أعذر علی المنع. فدعا الحسن علیه‏السلام بوکیله و جعل یحاسبه علی نفقاته حتی استقصاها، فقال علیه‏السلام: هات الفاضل من الثلاث مأة ألف درهم، فاحضر خمسین ألفا. و قال علیه‏السلام: فما فعل الخمس مأة دینارا؟.
قال: هی عندی. قال علیه‏السلام احضرها. فأحضرها فدفع الدراهم و الدنانیر الی الرجل و قال علیه‏السلام: هات من یحملها لک فأتاه بحمالین فدفع الحسن علیه‏السلام رداءه لکری الحمالین. فقال موالیه: والله ما بقی عندنا درهم. فقال علیه‏السلام: لکنی أرجو أن یکون لی عند الله أجر عظیم [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(ای فلان! حق درخواست تو نزد من بزرگ است و شناخت من بدانچه که بر تو لازم است، بر من سنگین است. دست من ناتوان از آن است که تو را بدانچه که شایسته‏ی آنی. برساند [مال] فراوان نزد ذات خدای بزرگ اندک است. و آن چه که در اختیار من است، برای شکر تو کافی نیست. اگر آنچه را که در توان است، پذیرفته و مرا از هزینه‏ی گردآوری و اهتمام بدانچه که برای امور تو به عهده خواهم گرفت را معاف سازی، پس چه بهتر که این کار را انجام دهی.
آن مرد گفت: ای پسر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم قبول دارم اندک را، و شکر آن عطیه را می‏گویم، و عذر آن را می‏پذیرم آن حضرت وکیل خود را طلب فرمود و موجودی مال منزل را جویا شد و پس از بررسی هزینه‏ی خانواده فرمود:
اضافه بر سیصد هزار درهم را هر چه داریم حاضر کن. وکیل پنجاه هزار درهم را حاضر ساخت. امام علیه‏السلام فرمود: چه کردی آن پانصد دینار را که نزد تو بود؟.
گفت: آن نزد من است. فرمود: آن را نیز بیاور. و آن حضرت همه‏ی آن دراهم و دنانیر را به آن مرد داد و فرمود: حمالی را بیاور تا این‏ها را بردارد.
او دو حمال را آورد آن پول‏ها را به پشت ایشان نهاده و آن حضرت ردای مبارک خود را به عنوان کرایه به حمالان داد. یکی از خدمت کاران حضرت گفت: به خدا قسم نزد ما حتی یک درهم باقی نمانده است. امام علیه‏السلام فرمود: با این حال امیدوارم مرا نزد خداوند پاداشی بزرگ باشد.

پی نوشت ها:
[1] 1- بحارالأنوار، ج 43، ص 347، ح 20.
2- حلیة الابرار، ج 3، ص 63، ح 7 به نقل از الفصول المهمة، ص 157 و مطالب السؤول، ج 2، ص 9.
3- کشف الغمة، ج 2، ص 132.
4- مستدرک الوسایل، ج 7، ص 270، ح 20 / 8210.
5- موسوعة المصطفی و العترة، ج 5، ص 96.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir