بهره‏مندی از عزت و سربلندی

نوع اصطلاح :
عنوان :
بهره‏مندی از عزت و سربلندی
یکی از ضرورت‏های ارزشمند اخلاقی حفظ آبرو و شخصیت نیازمندان و درخواست کنندگان است. روزی کسی در مجلس امام حسن علیه‏السلام خواست حاجتش را بیان کند، امام علیه‏السلام فرمود: خواسته‏ات را بنویس و بیاور تا آن را برآوریم. سائل نوشت و آورد.
امام علیه‏السلام دو برابر خواسته‏اش را به او عطا کرد و او رفت. همنشینان امام عرض کردند نامه‏ی با برکتی بود!. امام علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام
برکتها علینا أعظم حین جعلنا للمعروف أهلا أما علمت أن المعروف ما کان ابتداء من غیر مسألة، فأما من أعطیته بعد مسألة فانما أعطیته بما بذل لک من وجهه [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(برکت آن برای ما بیشتر است، چرا که ما را جایگاه و صاحب معروف دانسته است (و با امید به بخشش ما به سوی ما آمده است) آیا نمی‏دانی معروف آن است که پیشاپیش بدون درخواست انجام شود آنچه که پس از درخواست دادی، به پاداش آن آبرویی است که در پای تو ریخت.)

پی نوشت ها:
[1] احقاق الحق، ج 11، ص 147، ح 10، به نقل از المحاسن و المساوی، ص 55، ط بیروت بیهقی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir