آگاهی امام از حوادث شب و روز

نوع اصطلاح :
عنوان :
آگاهی امام از حوادث شب و روز
امام صادق علیه‏السلام روایت کرده است که دو مرد در محضر امام حسن علیه‏السلام بودند که حضرت به یکی از آنها فرمود:
قال علیه‏السلام:
انک حدثت البارحة فلانا بحدیث کذا و کذا. فقال الرجل الأخر: انه لیعلم ما کان! و عجب من ذلک. فقال علیه‏السلام: انا لنعلم ما یجری باللیل و النهار، ثم قال: ان الله تبارک و تعالی علم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم الحلال و الحرام و التنزیل و التأویل فعلم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم علیا علمه کله [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(دیروز تو درباره‏ی فلانی چیزهایی می‏گفتی. مردی دیگر با تعجب گفت: او «امام حسن علیه‏السلام» هر چه را که اتفاق افتاده می‏داند و از این گفتار امام شگفت زده شد.
امام علیه‏السلام فرمود: فقط ما می‏دانیم که در شبانه روز چه می‏گذرد. سپس افزود: همانا که خدای تبارک و تعالی به رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم حلال و حرام و تنزیل و تأویل را آموخت و رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم تمام دانش خود را به علی علیه‏السلام آموخت.)

پی نوشت ها:
[1] 1- الخرائج و الجرایح، ج 2، ص 573، ح 3.
2- بحارالأنوار، ج 43، ص 330، ح 10 به نقل از خرائج.
3- بصائر الدرجات، ص 310، ب 10، ح 2.
4- تاریخ چهارده معصوم علیهم‏السلام، ص 423.
5- مدینة المعاجز، ج 3، ص 359، ح 88 / 926، پ 33.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir