وصیت امام حسن برای محل دفن

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت امام حسن برای محل دفن
از آنجا که امام حسن مجتبی علیه‏السلام بعد از صلح با معاویه، در جامعه مظلوم واقع شده بود و پیش‏بینی می‏کرد که بنی‏امیه و دشمنان دیگر او مانع دفن او در حرم پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شوند به هنگام احتضار وصیت نمود:
قال علیه‏السلام:
أدفنونی عند أبی یعنی النبی صلی الله علیه و آله و سلم الا أن تخافوا الدماء، فان خفتم الدماء فلا تهریقوا فی دما، أدفنونی عند مقابر المسلمین [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(مرا نزد پدرم یعنی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به خاک بسپارید، مگر آن که از خونریزی بیم داشته باشید، اگر از خونریزی بیم داشتید، خونی به خاطر من ریخته نشود، مرا در گورستان مسلمانان به خاک بسپارید.)
و در حدیث دیگری آمده است: امام حسن علیه‏السلام به برادرش امام حسین علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
اذا أنا مت فاطلب الی عائشه أن أدفن مع النبی صلی الله علیه و آله و سلم فلقد کنت طلبت منها فأجابت الی ذلک فلعلها تستحیی منی فان أذنت فادفنی فی بیتها و ما أظن القوم - یعنی بنی‏أمیة - الا یمنعونک فان فعلوا فلا تراجعهم فی ذلک و ادفنی فی بقیع الغرقد [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(وقتی من مردم، سراغ عائشه برو تا با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دفن شوم. من قبلا از وی درخواست کردم و وی به این [موضوع] پاسخ [مساعد] داد. شاید از من خجالت می‏کشید. اگر اجازه داد، مرا در خانه‏ی او به خاک بسپار ولی گمان نمی‏کنم اینان (یعنی بنی‏امیه) تو را بگذارند. پس اگر چنان کردند یگر سراغ آنها نرو و مرا در بقیع الغرقد دفن کن.)

پی نوشت ها:
[1] 1 - الغدیر، ج 7، ص 126، ح 25 به نقل از اتحاف الشبراوی، ص 11.
2- تاریخ دمشق (ابن‏منظور) ج 7، ص 41.
3- تاریخ دمشق (ترجمة الامام الحسن علیه‏السلام) ص 217، ح 351.
4- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 448.
[2] 1- أسد الغابة، ج 2، ص 15.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 436، ح 37.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir