جنایات خاندان اشعث نسبت به اهل بیت

نوع اصطلاح :
عنوان :
جنایات خاندان اشعث نسبت به اهل بیت
در تاریخ اسلام خاندان‏های مثبت و منفی بسیاری وجود دارند که یکی از مصادیق خاندان‏های منفی و شجره‏ی خبیثه در اسلام خاندان اشعث بن قیس‏اند. بر اساس روایات و تاریخ، خود اشعث در شهادت امام علی علیه‏السلام، و دخترش (جعده) در شهادت امام حسن علیه‏السلام، و پسرش محمد بن اشعث در شهادت امام حسین علیه‏السلام در کربلا نقش داشتند.
بر اساس روایتی که در کتاب مقصد الراغب نقل شده است، به هنگام شهادت، امام حسن علیه‏السلام در سخنی خطاب به امام حسین علیه‏السلام، پرده از جنایات این دودمان برداشته و فرمود:
قال علیه‏السلام:
ان جعدة تعلم ان أباها خالف أباک امیرالمؤمنین علیه‏السلام. الی أن قال: «و ان ابنه محمد بن الأشعث یخرج الیک فی قواد عبید الله بن زیاد من الکوفة الی نهر کربلا بشاطی‏ء الفرات، فیشهد بذلک قتلک، و یشرک فی دمک، و ان جعدة ابنته قاتلی بالسم.
و عهد جدی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و ما کان سمها یضرنی شیئا لولا بلوغ الکتاب أجله، فاذا انا مت فغسلنی و کفنی و صل علی و احملنی الی قبر جدی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فالحدنی الی جانبه، فان منعت من ذلک و ستمنع فلا تخاصم، و لا تحارب و ردنی الی البقیع، فادفنی فیه [1] .
(جعده می‏داند که پدرش «اشعث بن قیس» با پدرت امیرمؤمنان در ستیز بود. در این بین امام حسن علیه‏السلام فرمایشات دیگری را مطرح فرمودند، تا آنکه فرمود: پسرش محمد بن اشعث، جزو فرماندهان عبیدالله بن زیاد، از کوفه به سوی نهر کربلا در کناره‏ی فرات، به طرف تو می‏آید و با این کارش شاهد قتل تو خواهد بود. و جعده دختر قاتل من به زهر خواهد بود و این چیزهایی که می‏گویم را جدم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است، البته اگر طومار زندگی من به پایان خود نرسیده بود، زهر او هرگز در من اثر نمی‏کرد.
پس آن هنگام که من مردم، مرا غسل ده و کفن کن و بر جنازه‏ی من نماز گزار، و مرا به سوی قبر جدم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم برده و مرا کنار ایشان دفن کن. پس اگر از این کار از طرف آن زن منع شدی که خواهی شد، درگیر مشو و ستیز مکن و مرا به بقیع بازگردان و مرا در آن جا به خاک بسپار.)

پی نوشت ها:
[1] اثبات الهداة، ج 5، ص 166، ح 49.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir