آگاهی امام از شهادت و قاتل خویش

نوع اصطلاح :
عنوان :
آگاهی امام از شهادت و قاتل خویش
یکی از ویژگی‏های ائمه‏ی دین علیهم‏السلام آگاهی به همه‏ی حوادث آینده از جمله آگاهی به نحوه‏ی شهادت خود و شناخت قاتل خود می‏باشد.
امام حسن علیه‏السلام در بیانی خبر از شهادت خود داده و قاتل خود را معرفی نموده و از قصاص قبل از جنایت پرهیز می‏کند.
أن الحسن علیه‏السلام قال لأهل بیته: انی أموت بالسم کما مات رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم.
قالوا: و من یفعل ذلک؟ قال علیه‏السلام: امرأتی جعدة بنت الأشعث بن قیس، فان معاویة یدس الیها و یأمرها بذلک. قالوا: أخرجها من منزلک و باعدها من نفسک. قال علیه‏السلام: کیف أخرجها و لم تفعل بعد شیئا و لو أخرجتها ما قتلنی غیرها، و کان لها عذر عند الناس [1] .
(امام حسن علیه‏السلام خطاب به خانواده‏ی خویش فرمود: من مانند جدم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم با سم کشته می‏شوم. گفتند: چه کسی این کار را خواهد کرد؟ فرمود: همسرم جعده، دختر اشعث بن قیس زیرا معاویه وی را تحریک کرده و بدین کار دستورش می‏دهد.
گفتند: او را از خانه‏ی خویش بیرون کن و از خود دور ساز فرمود: چگونه او را بیرون کنم در حالی که هنوز هیچ کاری صورت نداده است. هر چند که اگر بیرونش هم کنم، کسی جز او مرا نخواهد کشت، افزون بر آن که نزد مردم بهانه‏ای هم خواهد داشت «که چون مرا بی‏جهت طلاق داده است، من از او کینه در دل داشتم».)

پی نوشت ها:
[1] 1- اثبات الهداة، ج 5، ص 150، ح 12.
2- الخرائج و الجرائح، ج 1، ص 241 ح 7.
3- بحارالأنوار، ج 44، ص 153.
4- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 123، ح 34.
5- منتهی الآمال، ج 1، ص 168.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir