نمایاندن معاویه و عمروعاص به یاران خود

نوع اصطلاح :
عنوان :
نمایاندن معاویه و عمروعاص به یاران خود
محمد بن جریر طبری از ثقیف بکاء روایت نمود: زمانی که امام حسن علیه‏السلام از نزد معاویه به کوفه بازگشت. حجر بن عدی بر آن حضرت وارد شد و بدین گونه سلام کرد: «السلام علیک یا مذل المؤمنین.»
قال علیه‏السلام:
مه ما کنت مذلهم، بل أنا معز المؤمنین، و انما أردت البقاء علیهم [ثم ضرب برجله فی فسطاطه فاذا أنا فی ظهر الکوفة، و قد خرق الی دمشق و مصر حتی رأینا عمرو بن العاص بمصر و معاویة بدمشق] و قال علیه‏السلام: لو شئت لنزعتهما و لکن هاه هاه و مضی محمد صلی الله علیه و آله و سلم علی منهاج و علی علیه‏السلام علی منهاج و أنا أخالفهما؟ لا یکون ذلک منی [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(آرام باش! ما مؤمنان را خوار نساختیم، بلکه من سر بلند کننده‏ی مؤمنان و عزت بخش آنانم. و من می‏خواهم آنها زنده و پایدار بمانند [سپس آن حضرت وارد خیمه شد و (با قدرت امامت و اعجاز) پای مبارکش را به پرده‏ی خیمه زد، در این هنگام ما احساس کردیم پشت شهر کوفه قرار داریم. عمروعاص را در مصر و معاویه را در شام دیدیم. و آن حضرت افزود:
اگر می‏خواستم آنها را بر می‏کندم.اما هیهات که محمد صلی الله علیه و آله و سلم بر اساس نظام (و روشی) از دنیا رفت و علی علیه‏السلام بر اساس روشی، آیا من با آنها مخالفت کنم؟ هرگز! این امر از من برنیاید.)

پی نوشت ها:
[1] 1- دلایل الامامة، ص 166، (ط جدید) حدیث 8 / 77.
2- مدینة المعاجز، ج 3، ص 233، ح 14 / 852.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir