باز شدن درهای آسمان

نوع اصطلاح :
عنوان :
باز شدن درهای آسمان
از محمد بن حجاره روایت شده است که گفت: گله آهویی بر امام حسن علیه‏السلام گذشت و آن حضرت بر آن‏ها صیحه‏ای زد، همگی لبیک گفتند تا از مقابل آن حضرت گذشتند. گفتیم: ای پسر پیامبر! این معجزه‏ای بود راجع به وحوش، راجع به امر آسمان‏ها نیز معجزه به ما بنمایان.
پس آن حضرت به آسمان اشاره کرد، درها باز شدند و نوری پیدا شد که به خانه‏های مدینه احاطه پیدا کرد و زلزله‏ای ایجاد کرد که نزدیک بود خانه‏ها خراب شوند، پس گفتیم: آن را برگردان، ای پسر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم!.
قال علیه‏السلام:
نحن الأولون و الآخرون و نحن الآمرون، و نحن النور، ننور الروحانیین بنور الله، و نروحهم بروحه، فینا مسکنه، و الینا معدنه، الآخر منا کالأول، و الأول منا کالآخر [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(اولین و آخرین هم ما هستیم. دستور دهنده ماییم و ما نوریم. روحانیان را به نور خدا روشن کنیم و با روح خدا که در ما سکونت دارد و سرچشمه‏ی آن از ماست، روحمندشان می‏کنیم. آخرین ما همانند نخستین است و نخستین ما همانند آخرین است.)

پی نوشت ها:
[1] 1- دلایل الامامة، ص 168، ح 13 / 82.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام ص 114، ح 12.
3- مدینة المعاجز، ج 3، ص 236، ح 19 / 857.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir