باردار بودن گاو و توصیف آن

نوع اصطلاح :
عنوان :
باردار بودن گاو و توصیف آن
از ابن‏عباس روایت شده است که قصابی به همراه گاو خود از مقابل امام حسن مجتبی علیه‏السلام عبور کرد.
قال علیه‏السلام:
هذه، حبلی بعجلة أنثی لها غرة فی جبهتها و رأس ذنبها أبیض [فانطلقنا مع القصاب حتی ذبحها فوجدنا العجلة کما وصف علی صورتها، فقلنا له: أولیس الله عزوجل یقول: «و یعلم ما فی الأرحام» [1] فکیف علمت هذا؟].
فقال علیه‏السلام: انا نعلم (ما یعلم خ ل) المکنون المحزون المکتوم الذی لم یطلع علیه ملک مقرب و لا نبی مرسل غیر محمد صلی الله علیه و آله و سلم و ذریته علیهم‏السلام [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(این گاو، به ماده گوساله‏ای آبستن است که سپیدی بر پیشانی دارد و نوک دمش نیز سفید است. [ابن‏عباس گوید: ما به همراه قصاب به راه افتادیم تا اینکه قصاب آن را ذبح نمود، صدق سخن امام علیه‏السلام بر ما ثابت شد، ما به آن حضرت عرض کردیم مگر خداوند نمی‏گوید از رحم مادران فقط خدا خبر دارد؟ پس شما چگونه آن را دانستی؟] امام علیه‏السلام فرمود:
ما از علم پنهان و ذخیره شده‏ی الهی چیزهایی می‏دانیم که دیگران نمی‏دانند و حتی هیچ ملک مقرب و پیامبر مرسلی از آن آگاه نیست مگر محمد صلی الله علیه و آله و سلم و ذریه‏ی آن حضرت.)
و در حدیث دیگری آمده است: از محمد بن نوفل عبدی روایت شده که گفت: در خدمت حضرت حسن بن علی علیه‏السلام بودیم که آهویی را آوردند. امام علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
هی حبلی بخشفین. اناث احداهما بعینهما عیب [3] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(آن حیوان آبستن است به دو بچه آهوی ماده [دو قلو] که در چشم یکی از آنها عیبی هست.) پس از آن که آهو را ذبح کردند دیدیم همانگونه است که امام علیه‏السلام فرمود:

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی لقمان، سوره‏ی 34.
[2] 1- اثبات الهداة، ج 5، ص 160، ب 13، ح 35.
2- بحارالأنوار، ج 43، ص 328، ح 7.
3- تاریخ چهارده معصوم علیهم‏السلام (جلاء العیون) ص 421.
4- دلایل الامامة (طبری) ص 171، ح 19 / 88.
5- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 116، ح 19.
6- مدینة المعاجز، ج 3، ص 241، ح 26 / 864 و ص 242، ح 27 /865.
[3] 1- اثبات الهداة، ج 5، ص 160، ح 36. ژ.
2- دلایل الامامة، ص 171 ح 21 / 90.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir