سخن امام حسن با امام علی از قتل عثمان

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخن امام حسن با امام علی از قتل عثمان
هنگامی که امام علی علیه‏السلام برای مقابله‏ی با آشوبگران جمل و ناکثین عازم بصره بود در ربذه توقفی نمود. امام حسن علیه‏السلام بعد از نماز ظهر در مقابل آن حضرت نشست و گفت: من نمی‏توانم با شما خیلی صحبت کنم. آنگاه گریه کرد و امیرالمؤمنین علیه‏السلام فرمود: گریه نکن و سخن خویش را بیان کن. امام حسن علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
ان الناس حصروا عثمان فسألتک ان تعتزلهم و تلحق بمکة حتی تؤب الی العرب عوازب احلامها فأبیت، ثم قتله الناس فسألتک أن تعتزل الناس فلو کنت فی حجر ضب لضربت الیک العرب اباط الابل حتی یستحزجوک فغلبتنی، و أنا أس لک الیوم أن لا تقدم العراق، فأنی أخاف علیک أن تقتل بمضیعة [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(مردم عثمان را در محاصره گرفتند و من از شما درخواست کردم که از آنها کناره گرفته و راه مکه در پیش گیری تا بردباری دور افتاده‏ی عرب به او بازگردد و شما نپذیرفتید. سپس از شما درخواست کردم که از چشم مردم دور بمانید چه آن که اگر در هر گوشه‏ای پنهان شوی عرب چندان شتر به سوی تو خواهند دوانید تا تو را بیابند. و امروزه با ناامیدی از اینکه پیشنهادم پذیرفته شود. از تو می‏خواهم که به سوی عراق نروی، زیرا من بر شما بیمناکم که مبادا در گندم‏زاری کشته شوی.)

پی نوشت ها:
[1] 1- امالی شیخ طوسی، ص 52، م 2، ح 37 / 68.
2- انساب الأشراف، بلاذری، ج 2 (طبع اعلمی بیروت، اول با تحقیق محمد باقر محمودی) ص 216، ح 277.
3- بحارالأنوار، ج 32، ص 103، ح 73.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir