راه‏های رسیدن به کمالات

نوع اصطلاح :
عنوان :
راه‏های رسیدن به کمالات
امام علیه‏السلام راجع به رسیدن انسان به مقام عابد، غنی، مسلمان عادل و... بودن فرمود:
قال علیه السلام:
یا ابن آدم عف محارم الله تکن عابدا، و ارض بما قسم الله سبحانه تکن غنیا و أحسن جوار من جاورک تکن مسلما، و صاحب الناس بمثل ما تحب أن یصاحبوک بمثله تکن عدلا. انه کان بین أیدیکم أقوام یجمعون کثیرا و یبنون مشیدا و یأملون بعیدا.
أصبح جمعهم بورا، و عملهم غرورا، و مساکنهم قبورا.
یا ابن آدم انک لم تزل فی هدم عمرک منذ سقطت من بطن أمک فخذ مما فی یدیک لما بین یدیک فان المؤمن یتزود و الکافر یتمتع «و تزودوا فان خیر الزاد التقوی» [1] [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(ای آدمی‏زاد! از حرام‏های خداوند بپرهیز، عابد خواهی شد و بدانچه که خدای روزی تو تقسیم کرده است، راضی باش، ثروتمند خواهی بود. و با همسایه‏ات دمساز باش، مسلمان خواهی بود. و با مردم چنان معاشرت کن که دوست داری با تو معاشرت کنند، عادل خواهی بود بدانید که در زمان‏های نزدیک و نه چندان دور مردمانی بودند که سخت مال‏اندوزی می‏کردند و سازه‏ها و ساختمان‏های بلند می‏ساختند و آرزوهای دور و دراز داشتند و اینک توده‏ی آنها هلاک گردیده‏اند و دسترنج‏شان بر باد رفته و خانه‏های‏شان گور گشته است.
ای انسان! از هنگامی که از شکم مادر زاییده شدی، همواره در تخریب عمرت بوده‏ای، پس از آنچه که در دستت هست، برای آنچه که رو به رویت خواهد آمد، برگیر، زیرا مؤمن پس‏انداز می‏کند و کافر مصرف کرده و خوش می‏گذراند. «بنابراین پس‏انداز کنید که تقوی بهترین پس‏انداز است.»

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی بقره، آیه‏ی 197.
[2] 1- احقاق الحق، ج 19، ص 352.
2- بحارالأنوار، ج 75، ص 112.
3- کشف الغمة ج 2، ص 148.
4- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 129، و ص 723، ح 62، و ص 555، ح 11.
5- موسوعة المصطفی و العترة، ج 4، ص 86، و ص 128.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir