معرفی ناس ، اشباه الناس و نسناس

نوع اصطلاح :
عنوان :
معرفی ناس ، اشباه الناس و نسناس
در تفسیر فرات کوفی نقل شده است که: کسی به محضر امیرالمؤمنین علیه‏السلام آمد و پرسید: یا امیرالمؤمنین! ناس و اشباه الناس و نسناس را به من بشناسان. امام علیه‏السلام به فرزندش امام حسن علیه‏السلام فرمود: جوابش را بده.
قال علیه‏السلام:
سألت عن الناس، فرسول الله صلی الله علیه و آله و سلم الناس لأن الله یقول: «ثم أفیضوا من حیث أفاض الناس.» و نحن منه، و سألت عن أشباه الناس، فهم شیعتنا و هم منا، و هم أشباهنا، و سألت عن النسناس، و هم هذا السواد الأعظم و هو قول الله تعالی: «أولئک کالأنعام، بل هم أضل سبیلا» [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(در مورد معنای کلمه‏ی مردم پرسیدی. پس رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم «مصداق» مردم است. زیرا خداوند می‏فرماید: «سپس کوچ کنید از همانجا که مردم کوچ می‏کنند.» و ما اهل بیت نیز از مصادیق مردم هستیم. و از افراد شبیه به مردم پرسیدی، آنها شیعیان مایند و آنها از ما هستند، آنها مانند ما هستند. و از نسناس پرسیدی و آنها همین توده‏ی عظیم مردم‏اند که خداوند بزرگ می‏فرماید: «آنان به مانند چارپایان هستند، بلکه از آنها هم گمراه‏تر هستند.»)

پی نوشت ها:
[1] 1- بحارالأنوار، ج 24، ص 94، ح 1.
2- تفسیر فرات کوفی، ص 64، ح 30 - 27.
3- کنز الدقایق، ج 1، ص 237.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir