تصریح بر امامت امام حسین

نوع اصطلاح :
عنوان :
تصریح بر امامت امام حسین
از امام صادق علیه‏السلام روایت شده است که امام حسن علیه‏السلام به هنگام شهادت به قنبر فرمود: ببین آیا مؤمنی از غیر آل پیامبر پشت درب هست؟. قنبر گفت: خدا و پیامبر و شما آل پیامبر بهتر می‏دانید. امام علیه‏السلام فرمود: برو محمد بن علی «معروف به محمد بن حنفیه» را صدا کن. قنبر او را به نزد امام حسن علیه‏السلام آورد.
قال علیه‏السلام:
اجلس فانه لیس مثلک یغیب عن سماع کلام یحیی به الأموات و یموت به الأحیاء، کونوا أوعیة العلم، و مصابیح الهدی، فان ضوء النهار بعضه أضوء من بعض.
اما علمت ان الله جعل ولد ابراهیم علیه‏السلام أئمة، و فضل بعضهم علی بعض و آتی داود علیه‏السلام زبورا و قد علمت بما استأثر به محمد صلی الله علیه و آله و سلم یا محمد بن علی انی لا أخاف علیک الحسد و انما وصف الله به الکافرین، فقال الله عزوجل: «کفارا حسدا من عند أنفسهم من بعد ما تبین لهم الحق»[1] .
و لم یجعل الله عزوجل للشیطان علیک سلطانا یا محمد بن علی ألا اخبرک بما سمعت من أبیک فیک؟ قال: بلی، قال: سمعت أباک علیه‏السلام یقول یوم البصرة: من أحب ان یبرنی فی الدنیا و الآخرة فلیبر محمدا ولدی، یا محمد بن علی لو شئت أن اخبرک و أنت نطفة فی ظهر أبیک لأخبرتک، یا محمد بن علی أما علمت أن الحسین بن علی علیهماالسلام بعد وفاة نفسی، و مفارقة روحی، جسمی، امام من بعدی و عند الله جل اسمه فی الکتاب وراثة من النبی صلی الله علیه و آله و سلم، أصابها الله عزوجل له فی وراثة أبیه و أمه فعلم الله أنکم خیرة خلقه، فاصطفی منکم محمدا صلی الله علیه و آله و سلم و اختار محمد علیا علیه‏السلام و اختارنی علی علیه‏السلام بالامامة و اخترت أنا الحسین علیه‏السلام [2] .
امام حسن علیه‏السلام خطاب به برادرش محمد بن حنفیه فرمود:
(بنشین، زیرا شخصی همانند تو نباید از شنیدن سخنی که مردگان بدان زنده شوند و زندگان با آن می‏میرند دور بماند. شما بکوشید جایگاه مناسب دانش و فانوس‏های هدایت باشید، زیرا بخشی از روشنایی روز از بخشی دیگر درخشانتر است.
آیا نمی‏دانی که خداوند فرزندان ابراهیم علیه‏السلام را پیشوا قرار داده و برخی را بر برخی دیگر فزونی داده و سرور و رهبر قرار داده است؟ و داود علیه‏السلام را زبور داده است؟ و تو خود می‏دانی که خداوند محمد صلی الله علیه و آله و سلم را با چه چیزی سربلند کرد.
ای محمد بن علی من بر تو از حسد بیم ندارم که خداوند کافران را با آن وصف کرده و خدای بزرگ می‏فرماید: «آنها، پس از آن که حق بر آنان آشکار شد، از راه حسدی که در درونشان هست می‏خواهند شما را دوباره به کفر برگردانند» و ای محمد بن علی خدای بزرگ برای شیطان نسبت به تو راه تسلطی نگذاشته است، ای محمد بن علی آیا بدانچه که از پدرت درباره‏ی تو شنیدم آگاهت نکنم؟ گفت چرا. فرمود: شنیدم از پدرت که روز بصره [جنگ جمل] می‏فرمود: هر کس می‏خواهد به من در دنیا و آخرت نیکی کند، به پسرم محمد نیکی کند.
ای محمد بن علی اگر بخواهی من از موقعی که نطفه‏ای در پشت پدرت بودی، آگاهت می‏کنم، می‏توانم چنین کاری را انجام دهم، ای محمد بن علی آیا نمی‏دانی پس از آن که من وفات یافتم و روحم از بدنم خارج شد، حسین بن علی علیهماالسلام پس از من امام است و نزد خدای بلند مرتبه، و درون کتاب نامش هست [هم] به وراثت از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم که خداوند وی را عنایت فرمود و هم وراثت از پدر و مادرش و خداوند اعلام کرده که شما برگزیده‏ی خلق او هستید.
پس از خانواده‏ی شما حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم را برگزید و حضرت محمد، علی علیه‏السلام را برگزید و علی علیه‏السلام مرا به امامت برگزید و من حسین علیه‏السلام را برگزیدم.)

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی بقره، آیه‏ی 10.
[2] 1- اثبات الهداة، ج 5، ص 169، ح 2.
2- اصول کافی، ج 1، ص 300 و 301، کتاب الحجة باب اشاره و نص بر امامت حسین علیه‏السلام، ح 2.
3- بحارالأنوار، ج 44، ص 174، ح 2.
4- جلاء العیون (تاریخ چهارده معصوم علیهم‏السلام) مجلسی ص 512 به نقل از طبرسی و کلینی (کافی).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir