بی ‏اعتنایی به بخشنامه‏ عثمان و بدرقه‏ اباذر

نوع اصطلاح :
عنوان :
بی ‏اعتنایی به بخشنامه‏ عثمان و بدرقه‏ اباذر
در دوران حکومت عثمان، اباذر از مبارزانی بود که با گوشزد کردن انحرافات و کجروی‏های عثمان (در مدینه) و معاویه (در شام) دست به مبارزه‏ی سیاسی گسترده‏ای زد.
ابتدا عثمان و بنی‏امیه با تطمیع و تهدید خواستند او را از صحنه بیرون کنند، ولی او تسلیم نشد، سرانجام عثمان او را به ربذه (وادی بی‏آب و علف و بی‏سکنه‏ای در شبه جزیره‏ی عربستان) تبعید نمود و اعلان کرد کسی حق بدرقه نمودن اباذر را ندارد.
امام علی علیه‏السلام، امام حسن و امام حسین علیه‏السلام و عمار یاسر از کسانی بودند که به این دستور اعتنا نکرده و او را به سوی تبعیدگاهش بدرقه کردند. امام حسن علیه‏السلام به هنگام بدرقه خطاب به اباذر فرمود:
قال علیه‏السلام:
یا عماه، لولا أنه لا ینبغی للمودع أن یسکت و للمشیع أن ینصرف، لقصر الکلام و ان طال الأسف، و قد أتی من القوم الیک ما قد تری، فضع عنک الدنیا بتذکر فراغها. و شدة منها برجاء ما بعدها، و اصبر حتی تلقی نبیک صلی الله علیه و آله و سلم و هو عنک راض [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(عموجان! اگر نبود این بیان که شایسته است بدرقه کننده ساکت نباشد و در موقع بدرقه کردن، سریع برنگردد، بلکه بماند تا مسافر حرکت کند، سخن کوتاه می‏شد. هر چند که تأسف و ناراحتی از فراق مسافر، همچنان بسیار زیاد بود.
عموجان، می‏بینی که اینان با تو چه کردند؛ پس دنیا را به یاد رهایی از آن و سختی و ناگواری‏های آن را به امید پس از آن واگذار و چندان صبر کن، تا پیامبرت را که از تو راضی است، دیدار کنی.)

پی نوشت ها:
[1] 1- الغدیر، ج 8، ص 300.
2- المقتطفات، ج 1، ص 277.
3- بحارالأنوار، ج 22، ص 412، و ص 436.
4- شرح ابن‏ابی‏الحدید، ج 8، ص 253.
5- روضه‏ی کافی (ج 8) ص 207، ح 251.
6- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 396، ح 1.
7- موسوعة المصطفی و العترة، ج 5، ص 148.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir