ارزش دوست داشتن اهل بیت

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارزش دوست داشتن اهل بیت
یکی دیگر از ارزش‏های دینی در اسلام دوست داشتن اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می‏باشد که نقش مهمی در سرنوشت ابدی مسلمانان نیز خواهد داشت، و حضرت امام حسن علیه‏السلام در این مورد بیانی دارند؛
قال علیه‏السلام:
من أحبنا لله جئنا نحن هو یوم القیامة کهاتین. (و جمع بین اصبعین المسبحة و الوسطی من یده) و لو شئت لقلت: کهاتین (و جمع بین المسبحتین من یدیه جمیعا) من احبنا للدنیا، فاذا جاءت الدنیا اتسعت للبر و الفاجر [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
کسی که ما خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را برای خدا دوست داشته باشد، ما و او در روز قیامت کنار هم خواهیم بود. «آنگاه دو انگشت اشاره و میانی را به هم چسبانید و فرمود: مانند این دو انگشت»
و اگر بخواهم می‏گویم مانند اینها «سپس دو انگشت اشاره‏ی هر دو دست را به یکدیگر چسبانید» و کسی که ما را به خاطر دنیا دوست بدارد، بداند که اگر دنیا روی آرد، برای خوب و بد یکسان رو کند. «خوبان و بدان همه بهره‏مند خواهند شد».)
و در روایت دیگری فرمود:
قال علیه‏السلام:
من احبنا اهل البیت لله جل ذکره لا لغیره نفعه الله سبحانه بحبنا [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
کسی که ما اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را فقط برای خدای بزرگ و بلند مرتبه دوست بدارد نه چیز دیگری، خداوند سبحان او را به جهت دوستی ما بهره‏مند می‏سازد.)
و در حدیث ارزشمند دیگری فرمود:
قال علیه‏السلام:
من احبنا لله نفعه الله تعالی بحبنا و من أحبنا لغیر الله فان الله یقضی فی الأمور ما یشاء، أما ان حبنا أهل البیت یساقط الذنوب کما تساقط الریح الورق عن الشجر [3] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(کسی که ما را فقط برای خدای بزرگ دوست بدارد خداوند او را بهره‏مند خواهد کرد و کسی که ما را برای غیر خدا دوست داشته باشد خدا آن گونه که بخواهد درباره او تصمیم می‏گیرد.
آگاه باشید همانا دوستی ما خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم گناهان را فرو می‏ریزد آن چنان که تندباد برگ درختان را می‏ریزد.)

پی نوشت ها:
[1] شرح الأخبار فی فضایل الائمة الاطهار، ج 2، ص 288 ح 864.
[2] شرح الأخبار فی فضایل الائمة الاطهار، ج 2، ص 514، ح 907.
[3] احقاق الحق، ج 19، ص 355 (به نقل از وسیلة المآل، ص 61).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir