اهل بیت مؤمنان راستین

نوع اصطلاح :
عنوان :
اهل بیت مؤمنان راستین
سوره‏ی مبارکه‏ی محمد صلی الله علیه و آله و سلم را به مناسبت بیان مسئله‏ی جنگ و جهاد، سوره‏ی قتال هم نامیده‏اند. ولی در برخی روایات این سوره را با اولین جمله‏ی اولین آیه‏ی آن «سوره‏ی الذین کفروا» معرفی نموده‏اند. در این سوره آیاتی پیرامون مؤمنان راستین و کافران و دشمنان اسلام وجود دارد که مقصود و مصداق واقعی مؤمنان راستین اهل بیت پیامبر علیهم‏السلام و مقصود از کافران بنی‏امیه می‏باشند.
امام حسن مجتبی علیه‏السلام فرمود: اگر می‏خواهید اهل بیت را با بنی‏امیه مقایسه کنید، این سوره را بخوانید که به تناوب آیه‏ای درباره‏ی ما و آیه‏ای درباره‏ی آنان دارد.
مشابه این روایت از سایر ائمه نیز در کتب تفسیر وجود دارد.
قال علیه‏السلام:
اذا أردت أن تعتبرنا و بنی امیة فاقرأ سورة «الذین کفروا» فان فینا منها آیة، و فیهم آیة، الی آخرها [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(وقتی خواستی ما و بنی‏امیه را مقایسه کنی، سوره‏ی «الذین کفروا» - سوره‏ی محمد صلی الله علیه و آله و سلم - را بخوان چرا که در آن سوره از اول تا به آخر آیاتش درباره‏ی ما و نیز در مورد (خصوصیات) آنها هست.)

پی نوشت ها:
[1] شرح الأخبار فی فضایل الائمة الاطهار، ج 2، ص 484، ح 853.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir