بیان اوصاف خداوند

نوع اصطلاح :
عنوان :
بیان اوصاف خداوند
شخصی از امام حسن علیه‏السلام خواست که اوصاف خداوند را به گونه‏ای برای او بیان کند که گویا او را دیده است. امام علیه‏السلام به فکر فرورفت. سپس سر بلند کرد و فرمود:
قال علیه‏السلام:
الحمد لله الذی لم یکن له أول معلوم، و لا آخر متناه، و لا قبل مدرک و لا بعد محدود و لا أمد بحتی و لا شخص فیتجزأ، و لا اختلاف صفة فیتناهی، فلا تدرک العقول و أوهامها، و لا الفکر و خطراتها و لا الألباب و أذهانها صفته فتقول، متی، و لا بدی‏ء مما و لا ظاهر علی ما و لا باطن فیما، و لا تارک فهلا. خلق الخلق فکان بدیئا بدیعا. ابتدأ ما ابتدع و ابتدع ما ابتداء، و فعل ما أراد و أراد ما استزاد، ذلکم الله رب العالمین [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(سپاس خدایی راست که هرگز او را آغازی معلوم نباشد و آخری پایان‏پذیر نبود نه پیشینه‏ای قابل دریافت و نه بعدی محدود و نه غایتی معین و نه جهتی که تقسیم شود، نه اختلاف صفتی که متناهی گردد. پس نه خردها و اوهام آنها و اندیشه‏ها و دریافت‏های آنها و نه هوش‏ها و ذهنیت‏های آنها صفت او را درنیابند تا بگویند: کجاست.
نه برآمده‏ی از چیزی است و نه آشکار است بر چیزی و نه نهفته است در چیزی و نه گسسته از چیزی است که کجا باشد. خلق را آفرید و در آن زمان آغازگر و مبتکر بود، و آنچه را که شروع کرد، نوآوری کرد و در آنچه که نوآوری کرد، آغازگر بود و آنچه را که اراده کرد، انجام داد و آنچه را که پیوست کرد، اراده کرد. او همان پروردگار جهانیان است.)

پی نوشت ها:
[1] 1- بحارالأنوار، ج 4، ص 289، ح 20.
2- تفسیر نور الثقلین، ج 5، ص 236، ح 24.
3- توحید صدوق، ص 45، ح 5.
4- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 489، ح 1.
5- موسوعة المصطفی و العترة، ج 5، ص 120.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir