مانع نشدن چیزی بین انسان و خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
مانع نشدن چیزی بین انسان و خدا
یکی از مسایل اختلافی بین شیعیان و اهل سنت، عبور از مقابل نمازگزار است که اهل سنت آن را جایز نمی‏دانند، چون به عقیده‏ی ایشان، بین انسان و خدا (محل سجده او) فاصله می‏افتد، در همین رابطه حدیثی نقل شده است.
قال علیه‏السلام:
کان الحسن بن علی بن أبی‏طالب علیهماالسلام یصلی، فمر بین یدیه رجل فنهاه بعض جلسائه، فلما انصرف من صلاته. قال علیه‏السلام له: لم نهیت الرجل. قال یابن رسول الله حظر فیما بینک و بین المحراب، فقال: ویحک ان الله عزوجل أقرب الی من أن یحظر فیما بینی و بینه أحد [1] .
(حضرت حسن بن علی بن ابی‏طالب در حال نماز بود، که از روبروی ایشان مردی گذر کرد. برخی از همراهان آن حضرت، مرد را سرزنش کردند. امام وقتی از نماز فارغ شد، خطاب به آن شخص سرزنش کننده، فرمود: چرا آن مرد را سرزنش کردی؟ عرض کرد: ای پسر رسول خدا! او میان شما و محراب فاصله انداخت. حضرت فرمود: وای بر تو! همانا که خدای بزرگ به من نزدیک‏تر از آن است که کسی میان من و او مانع شود.)

پی نوشت ها:
[1] 1- توحید صدوق، ص 184، ح 22، ب 28.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 664، ح 5.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir