ارزش دعا و ذکر پنهانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارزش دعا و ذکر پنهانی
امام حسن علیه‏السلام راجع به ارزش دعاهای پنهانی و آگاهی خداوند از آن فرمود:
قال علیه‏السلام:
ان الله یعلم القلب التقی و الدعاء الخفی، ان کان الرجل لقد جمع القرآن و ما یشعر به جاره و ان کان الرجل لقد فقه الفقه الکثیر و لا یشعر الناس به، و ان کان الرجل لیصلی الصلاة الطویلة و عنده الزوار و ما یشعرون به، و لقد أدرکنا أقواما ما کان علی الأرض من عمل یقدرون علی أن یعملوه فی السر فیکون علانیة أبدا،
و لقد کان المسلمون یجتهدون فی الدعاء، و ما یسمع لهم صوت ان کان الا همسا بینهم و بین ربهم و ذلک أن الله تعالی یقول «ادعوا ربکم تضرعا و خفیة» [1] و قد أثنی علی زکریا علیه‏السلام فقال: «اذ نادی ربه نداء خفیا» [2] و بین دعوة السر و دعوة العلانیة سبعون ضعفا [3] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(خداوند از دل پرهیزگار و دعای پنهان آگاه است، چه بسا که کسی قرآن را جمع کرده و حفظ کرده است و همسایه‏اش از وی خبر ندارد. و چه بسا کسی فقه بسیاری دانسته است و مردم بدان آگاهی ندارند و چه بسا شخصی نمازهای طولانی می‏گذارد و حتی نزد او دیدار کننده هم هست و آنها بدان آگاهی ندارند [4] .
و در مقابل، ما به دسته‏هایی برخورده‏ایم، اگر در یک عملی امکان سری انجام دادن آن باشد و آنها آن را مخفیانه انجام نمی‏دهند، و همیشه آن عمل را آشکارا، انجام می‏دهند. آن عمل افشا نخواهد شد.
مسلمانان در دعا کردن بسیار تلاش می‏کردند و بین آنها و پروردگارشان جز صدای نجوا گونه‏ای به گوش نمی‏رسید، زیرا خدای بزرگ می‏فرماید: «خدای را از سر زاری و پنهانی بخوانید» و خداوند، زکریا علیه‏السلام را ستایش کرده به اینکه: «هنگامی که پروردگارش را به صدایی آهسته فراخواند» و میان دعوت پنهان و دعوت آشکار هفتاد برابر فرق است.)

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی اعراف، آیه‏ی 55.
[2] سوره‏ی مریم، آیه‏ی 3.
[3] تفسیر کشاف، ج 2، ص 83.
[4] شاید منظور این باشد، کسانی هستند که حتی وقتی میهمان دارند، آن چنان برنامه‏ی پذیرایی از میهمان را تنظیم می‏کنند که بدون اینکه میهمان بفهمد به عبادت خود هم می‏رسند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir