ضرورت پند پذیری از عبرت‏های دنیا

نوع اصطلاح :
عنوان :
ضرورت پند پذیری از عبرت‏های دنیا
امام حسن مجتبی علیه‏السلام در مورد پندپذیری از عبرت‏های دنیا می‏فرماید:
اتقوا الله عباد الله، و جدوا فی الطلب و تجاه الهرب و بادروا العمل قبل مقطعات النقمات و هادم اللذات، فان الدنیا لا یدوم نعیمها و لا تؤمن فجیعها و لا تتوقی فی مساویها، غرور حائل و سناد مائل.
فاتعضوا عباد الله بالعبر و اعتبروا بالأثر، و ازدجروا بالنعیم، و انتفعوا بالمواعظ، فکفی بالله معتصما و نصیرا و کفی بالکتاب حجیجا و خصیما و کفی بالجنة ثوابا، و کفی بالنار عقابا و وبالا [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(بندگان خدا، از خدا بترسید و در طلب رفتن به سوی پروردگار بکوشید و اقدام به عمل کنید پیش از آن که شعله‏های انتقام و نابود کننده‏ی لذت‏ها [مرگ] فرارسند. زیرا [روشن است] که نعمت‏های دنیا دائمی نبوده و از پیشامدهای ناگوار آن امنیتی نیست و از گزندها آن را نگهدارنده‏ای نیست. فریبی حیله‏گر و حرصی دل‏انگیز است.
پس ای بندگان خدا، از عبرت‏ها پند گیرید و از آثار درس بیاموزید و به وسیله‏ی نعمت‏ها خویشتن داری کنید و از مواعظ بهره بگیرید. پس خدا بهترین پناه و یاور است. و کتاب خدا بهترین محاجه کننده و حریف است. و بهشت، بهترین پاداش است و آتش جهنم، بدترین کیفر و سرافکندگی است.)

پی نوشت ها:
[1] 1- تحف العقول، ص 236.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام ص 715، ح 29.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir