جایگاه مؤمن و کافر در دنیا و آخرت

نوع اصطلاح :
عنوان :
جایگاه مؤمن و کافر در دنیا و آخرت
روزی امام حسن علیه‏السلام با طراوت و شادابی کامل از منزل بیرون آمده و در نهایت عزت و عظمت از جایی عبور می‏کرد، مردی یهودی که در نهایت ذلت و پریشانی بود به امام علیه‏السلام عرض کرد: ای پسر پیامبر انصاف بده! جدت فرمود: دنیا بهشت کافران است و زندان مؤمنان آیا دنیا برای تو با این همه نعمت زندان، و برای من با این همه فلاکت بهشت است؟.
امام علیه‏السلام فرمود:
یا شیخ لو نظرت الی ما أعد الله لی و للمؤمنین فی الدار الآخرة مما لا عین رأت و لا أذن سمعت لعلمت أنی قبل انتقالی الیه فی هذه الدنیا فی سجن ضنک و لو نظرت الی ما أعد الله لک و لکل کافر فی الدار الآخرة من سعیر نار الجحیم و نکال العذاب المقیم لرأیت أنک مصیرک الیه الآن فی جنة واسعة و نعمة جامعة [1] .
(ای پیرمرد اگر پرده از پیش چشم تو کنار رود و نظر کنی به آنچه حق تعالی برای من و سایر مؤمنان در بهشت مهیا کرده است، چیزهایی که نه چشم‏ها دیده است و نه گوش‏ها شنیده است، می‏دانستی که دنیا برای من با این حالت زندان است.
و اگر آنچه که خداوند متعال از آتش جهنم و انواع عذاب‏ها برای تو و سایر کافران در آخرت مهیا کرده است، می‏دیدی، الان گویا در بهشت وسیع با نعمت‏های فراوان قرار داری.)

پی نوشت ها:
[1] 1- تاریخ چهارده معصوم علیهم‏السلام، ص 413.
2- کشف الغمة ج 2، ص 119.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir