نکوهش از عبدالله بن عباس

نوع اصطلاح :
عنوان :
نکوهش از عبدالله بن عباس
از ابن‏طاووس روایت شده است؛ بر سر سفره‏ای عبدالله بن عباس و محمد حنفیه حضور داشتند ملخی آمد. محمد حنفیه آن را گرفت و گفت: آیا می‏دانید این نقطه‏های سیاه در بال ملخ چیست؟. گفتند: خدا می‏داند. محمد گفت: پدرم علی علیه‏السلام از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم روایت کرد که خداوند بر بال ملخ نوشته است: منم خدای عالمیان، ملخ را آفریدم به عنوان سپاهی که بر هر بنده‏ای بخواهم مسلطش نمایم.
ابن‏عباس گفت: چرا فرزندان علی بر ما به سبب دانایی خود مباهات می‏کنند و می‏گویند ما داناتر از شماییم؟. این خبر به امام حسن علیه‏السلام رسید، در مسجدالحرام به ابن‏عباس فرمود:
قال علیه‏السلام:
اما انه قد بلغنی ما قلتما اذ وجدتما جرادة فأما أنت یا ابن‏عباس ففیمن نزلت [هذه الآیة] «فلبئس المولی و لبئس العشیر» فی أبی او فی ابیک؟.
و تلی علیه ایات من کتاب الله کثیرا، ثم قال: اما و الله لولا ما نعلم لأعلمتک عاقبة امرک ما هو و ستعلمه، ثم انک بقولک هذا مستنقص فی بدنک و یکون الجرموز من ولدک، و لو اذن لی فی القول لقلت ما لو سمع عامة هذا الخلق لجحدوه و انکروه. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود: (بدان آنچه که شما هنگام یافتن ملخی گفته بودید، گزارش شد.
اما تو ای ابن‏عباس! پس درباره‏ی چه کسی [این آیه] نازل شده است: «چه بد دوستداری است و چه بد خویشاوندی است.» درباره‏ی پدر من یا درباره‏ی پدر تو؟ و سپس آیه‏های زیاد از کتاب خداوند قرائت کرده و فرمود: سوگند به خدا که اگر این گونه نبود آن مصلحتی که ما تشخیص می‏دهیم و آن این است که دانسته‏های ما باید در سینه بماند و مردم طاقت شنیدن ندارند، سرانجام تو را که چه خواهی شد به تو اعلام می‏کردم، اما به هر حال به زودی خواهی داشت، «و بخشی از آن را اکنون برایت می‏گویم که؛»
اما تو با این سخنت در اندامت به کمبود دچار خواهی شد و جرموز از فرزندان تو خواهد بود. و چنانچه در گفتار به من اجازه داده می‏شد، «در مورد عاقبت کار تو» خبری می‏دادم که چنانچه عامه مردم می‏شنیدند، آن را رد و انکار می‏کردند، «یعنی این همه تباهی را از تو که باعث لغزش تو شود، اگر شنیدم، برای مردم باور کردنی نیست».)

پی نوشت ها:
[1] اختیار معرفة الرجال، شیخ طوسی، ص 55، ح 105.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir