عقیق

نوع اصطلاح :
عنوان :
عقیق
آفرینش و ارزش عقیق
یکی از زینت‏های پسندیده برای مردان و زنان مسلمان استفاده از انگشتر است. انگشتر انواع مختلفی دارد که انگشتر عقیق جایگاه خاصی دارد. امام موسی بن جعفر علیه‏السلام از پدرانش از امام حسن مجتبی علیه‏السلام نقل کرده است که: راجع به آفرینش و فضیلت استفاده از عقیق فرمود:
قال علیه‏السلام:
لما خلق الله تعالی موسی بن عمران علیه‏السلام، کلمه علی طور سیناء، ثم اطلع الی الأرض اطلاعة، فخلق من نور وجهه العقیق، قال: آلیت بنفسی علی نفسی، ان لا اعذب کفا لابسة به اذا تولی علینا علیه‏السلام بالنار. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(زمانی که خدای بزرگ موسی بن عمران علیه‏السلام را آفرید، با وی بر طور سیناء سخن گفت، سپس لحظه‏ای بر زمین جلوه نمود و از پرتو رخسارش عقیق را آفرید و فرمود: از خویشتن بر خود مقرر داشتم که دستی را که عقیق [بر انگشت] کند، اگر ولایت علی را داشته باشد، به آتش عذاب ندهم.)

پی نوشت ها:
[1] مستدرک الوسایل، ج 3، ص 294، ح 7 /3617، ب 31 (به نقل از جامع الأخبار، ص 157).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir