علی میزان ایمان

نوع اصطلاح :
عنوان :
علی میزان ایمان
روزی امام علی علیه‏السلام به فرزندش امام حسن علیه‏السلام فرمود: برخیز خطبه‏ای بخوان تا من بشنوم.
امام حسن علیه‏السلام گفت: ای پدر! من چگونه برای تنها شما صحبت کنم. خجالت می‏کشم که به روی شما نگاه کنم. علی علیه‏السلام همسران خود را جمع کرده و فرمود: گوش کنید تا حسن برای شما خطبه‏ای ایراد نماید. آنگاه امام حسن علیه‏السلام بپاخاست و پس از حمد و ثنای الهی درباره‏ی فضایل امام علی علیه‏السلام خطبه‏ای ایراد فرمود.
قال علیه‏السلام:
الحمد لله الواحد بغیر تشبیه، الدائم بغیر تکوین القائم بغیر کلفة الخالق بغیر منصبة الموصوف بغیر غایة المعروف بغیر محدودیة العزیز. لم یزل قدیما فی القدم، ردعت القلوب لهیبته، و ذهلت العقول لعزته و خضعت الرقاب لقدرته، فلیس یخطر علی قلب بشر مبلغ جبروته، و لا یبلغ الناس کنه جلاله،
و لا یفصح الواصفون منهم لکنه عظمته و لا تبلغه العلماء بألبابها و لا أهل التفکر بتدبیر أمورها. اعلم خلقه به الذی بالحد لا یصفه، یدرک الأبصار و لا تدرکه الأبصار، و هو اللطیف الخبیر. أما بعد فان علیا باب من دخله کان مؤمنا، و من خرج منه کان کافرا أقول قولی هذا و استغفر الله العظیم لی و لکم. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(حمد خدای یکتا راست که بدون مانند است. همیشگی است، اما بدون آغازگری. برپاست اما بدون قیم. آفریدگار است، اما بدون گزینش، توصیف شده است، اما او را غایتی نیست شناخته شده است، اما او را محدودیتی نیست. تواناست و همواره در قدمت پیشتاز بوده است. دل‏ها از هیبت او بیمناکند و اندیشه‏ها از توانایی او، ناپایدار و گردن‏ها در برابر قدرت او باریک گشته‏اند.
درجه‏ی بزرگی و جبروت او به دل هیچ آدمی خطور نکند و مردمان به کنه جلال او نتوانند رسید و گویندگان آنان، از فرط عظمت او، از وصف او گنگ گردند و دانشمندان با خرد خود بدان نرسند و اندیشه ورزان به تدبیر امور عظمتش توانا نباشند.
داناترین آفریده‏ی او نسبت به او کسی است که بیابد که نمی‏تواند آن طور که شایسته است او را توصیف کند. دیده‏ها را درمی‏یابد و دیده‏ها نتوانند که او را دریابند، و او دانای مهرورز است. اما بعد! همانا که علی دروازه‏ای است که هر کس از آن طریق وارد شهر علم پیامبر شود، مؤمن باشد و هر کس که از او خارج شود، کافر خواهد شد. این سخن را من می‏گویم و از خداوند برای خود و شما طلب مغفرت دارم.)
پس از پایان این سخن امام علی علیه‏السلام برخاست و بین چشمان امام حسن را بوسید و فرمود: «ذریة بعضها من بعض والله سمیع علیم.» [2] «نسلی هستند که همه در خوبی‏ها همسان هستند «یعنی امام حسن علیه‏السلام هم مانند پدر و جدش ممتاز است.» و خداوند شنوای داناست.»
و در حدیث دیگری آمده است: امام علی علیه‏السلام به فرزندش امام حسن علیه‏السلام فرمود: برخیز و خطبه‏ای بخوان!. امام حسن علیه‏السلام برخاست و چنین فرمود:
قال علیه‏السلام:
الحمدلله الذی من تکلم سمع کلامه و من سکت علم ما فی نفسه و من عاش فعلیه رزقه و من مات فالیه معاده. اما بعد فان القبور محلتنا و القیامة موعدنا و الله عارضنا ان علیا باب من دخله کان مؤمنا و من خرج عنه کان کافرا.[3] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(سپاس خدایی راست که سخن هر سخنگویی را می‏شنود، و از ضمیر و دل هر فرد ساکتی آگاه است، هر کس زنده ماند، روزی وی به عهده‏ی اوست و هر کس بمیرد، بازگشت وی به اوست.
اما بعد! بدانید که گورها، باراندازهای ما هستند و رستاخیز میعادگاه ما و خداوند، عارض و خواهان ماست. همانا علی دروازه‏ای است که هر کس از طریق آن دروازه وارد شود، مؤمن خواهد بود و هر کس از او درگذرد، «از ولایت علی علیه‏السلام بیرون رود» کافر گردد.)

پی نوشت ها:
[1] 1- بحارالأنوار ج 43، ص 350.
2- تفسیر فرات کوفی، ص 79، ح 16 - 54 و ح 26 - 55.
3- مسند امام مجتبی علیه‏السلام عطاردی، ص 527، ح 18 و 19، و ص 103، ح 21.
[2] سوره‏ی آل عمران، آیه‏ی 34.
[3] 1- بحارالأنوار، ج 75، ص 112، و ص 114، ح 8.
2- کشف الغمة، ج 2، ص 148.
3- مسند امام مجتبی علیه‏السلام ص 723، باب المواعظ... ح 61 و ص 103، ح 21 و ص 555، ح 10، و ص 558، ح 15.
4- نثر الدر، ج 1، ص 328، ب 4.
5- نزهة لناظر، ص 73، ح 17.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir