علی مرد خدا در امت اسلام

نوع اصطلاح :
عنوان :
علی مرد خدا در امت اسلام
پس از شهادت علی علیه‏السلام کسی به امام حسن علیه‏السلام گفت: برادران شیعه‏ی شما، به شما نسبت می‏دهند که گفتی: اگر علی در مدینه می‏ماند و خرمای خشک آن را می‏خورد، بهتر از پذیرش حکومت و پیامدهای آن بود. امام حسن مجتبی علیه‏السلام در پاسخ فرمود:
قال علیه‏السلام:
و أنا أقول هذا، أما و الله لقد فارقکم بالأمس رجل کان سهما صائبا من مرامی الله عزوجل. ربانی هذه الأمة بعد نبیها صلی الله علیه و آله و سلم و صاحب شرفها و فضلها و ذا القرابة القریبة من رسول الله، غیر سؤوم لأمر الله و لا سروقة لمال الله اعطی القرآن عزائمه فیما علیه و له فأورده ریاضا مونقة و حدایق معذقة، ذلک علی بن أبی‏طالب یا لکع. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(من [این را] می‏گویم: سوگند به خدا که دیشب مردی از شما جدا شد که تیری هدف نشین بود از پرتاب‏های خدای بزرگ بود. او، پس از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مردی الهی در این امت بود و صاحب شرافت و برتری امت بود.
صاحب قرابت بسیار نزدیک به رسول الله بود، از فرمان خداوند دلگیر نبود و مال خدا را نمی‏دزدید، عزایم «واجبات» قرآن را چه آن که به نفعش بود یا به زیانش، اجرا کرد و [خدای بزرگ] او را در باغ‏های دلگشا و گلستان‏های پربار داخل کرد این است علی بن ابی‏طالب، ای نادان.)

پی نوشت ها:
[1] احقاق الحق، ج 15، ص 375، و ج 19، ص 353.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir