نکوهش از عمروعاص

نوع اصطلاح :
عنوان :
نکوهش از عمروعاص
ابن‏ابی‏الحدید از مدائنی نقل کرده است: عمروعاص به هنگام طواف، با امام حسن علیه‏السلام برخورد کرد و خطاب به آن حضرت گفت: ای حسن! گمان داری که دین جز با تو و پدرت برقرار نخواهد بود؟ دیدی که الان با معاویه دین پایدار است. امام حسن مجتبی علیه‏السلام در پاسخ فرمود:
قال علیه‏السلام:
ان لأهل النار لعلامات یعرفون بها، الحادا لأولیاء الله و موالاة لأعداء الله، و الله انک لتعلم أن علیا لم یرتب فی الدین و لم یشک فی الله ساعة و لا طرفة عین قط و أیم الله لتنتهین یابن ام عمرو أو لأنفذن حضنیک بنوافد أشد من القعضبیة، فایاک و التهجم علی فانی من قد عرفت لست بضعیف الغمزة، و لا هش المشاشة و لا مری‏ء المأکلة و انی من قریش کواسطة القلادة یعرف حسبی و لا ادعی لغیر أبی و أنت من تعلم و یعلم الناس تحاکمت فیک رجال قریش فغلب علیک جزارها ألأمهم حسبا و أعظمهم لؤما، فایاک عنی فانک رجس و نحن أهل بیت الطهارة، أذهب الله عنا الرجس و طهرنا تطهیرا. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(دوزخیان را نشانه‏هایی است که بدان شناخته می‏شوند، که عبارت است از دشمنی با دوستان خدا و دوستی با دشمنان خدا. و سوگند به خدا که تو خوب می‏دانی، علی هرگز در دین دچار دودلی نگردید و حتی لحظه‏ای، و به یک قدر چشم به هم زدنی هرگز در وجود خدا تردید ننمود.
سوگند به خدا که ای بچه‏ی مادر عمرو یا تمام می‏کنی و یا آن که پهلوهایت را به براهینی سخت‏تر از پولاد پر کنم. پس، از حمله به من خودداری کن چه آن که من همانم که شناخته‏ای و من نه سر به زیرم و نه نرم اندامم و نه تن پرور و شکم پرست و از قریش، به جایگاهی هستم که گردن‏بند بر سینه بدرخشد.
نژادم شناخته و بر غیر پدرم نامیده نشوم و تو همانی که خود دانی و مردم نیز می‏دانند و درباره‏ی [اینکه] تو [فرزند کیستی] مردان قریش بحث فراوان کردند و عاقبت قصاب آنان و پست‏ترین آنان از نظر نژاد و بزرگ‏ترین آنان از نظر ننگ و عار در ادعای پدری برای تو بر دیگران غلبه کرد. از من دور شو که تو پلیدی و ما خاندان طهارتیم و خدا از ما پلشتی را زدود و به طهارتی ویژه پاکیزه مان کرده است.)

پی نوشت ها:
[1] 1- احقاق الحق، ج 11، ص 225، به نقل از المحاسن و المساوی، للبیهقی، ص 86، ط. بیروت.
2- بحارالأنوار، ج 44، ص 102، ح 9.
3- شرح نهج‏البلاغه ابن‏ابی‏الحدید، ج 16، ص 27.
4- مسند امام مجتبی علیه‏السلام، ص 400.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir