فاصله‏ی بین ایمان و یقین

نوع اصطلاح :
عنوان :
فاصله‏ی بین ایمان و یقین
امام حسن علیه‏السلام در پاسخ به پرسش‏های پادشاه روم پیرامون فاصله‏ی بین ایمان و یقین فرمود:
قال علیه‏السلام:
اربع اصابع، الایمان ما سمعناه و الیقین ما رأیناه [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(چهار انگشت «به مقدار فاصله‏ی چشم و گوش»، ایمان آن است که بشنوی، و یقین آن است که ببینی.)
و در حدیث دیگری آمده است:
اصمعی روایت کرده است که امام علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام از فرزندش امام حسن علیه‏السلام پرسید: بین ایمان و یقین چقدر فاصله است؟.
قال علیه‏السلام:
أربع أصابع. قال: و کیف ذلک؟ قال: الایمان کل ما سمعته أذناک و صدقة قلبک، و الیقین ما رأته عیناک فأیقن به قلبک و لیس بین العین و الأذنین الا أربع أصابع [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(چهار انگشت. حضرت علی علیه‏السلام فرمود: چگونه چنین است؟ امام حسن علیه‏السلام فرمود: ایمان آن است که گوش‏هایت بشنود و دلت تصدیقش کند و یقین آن است که چشمانت ببیند و دلت بدان یقین یابد و میان چشم و گوش‏ها جز چهار انگشت [فاصله] نیست.
و در حدیث دیگری آمده است:
امام علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام از امام حسن و امام حسین علیهماالسلام پرسید: فاصله‏ی بین ایمان و یقین چقدر است؟. هر دو ساکت ماندند. امام علی علیه‏السلام به امام حسن علیه‏السلام فرمود: ای ابامحمد تو پاسخ بده. امام حسن علیه‏السلام عرض کرد:
قال علیه‏السلام:
بینهما شبر. قال: و کیف ذاک؟ قال: لأن الایمان ما سمعناه بآذاننا و صدقناه بقلوبنا، و الیقین ما أبصرناه بأعیننا و استدللنا به علی ما غاب عنا [3] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(فاصله‏ی آن دو یک وجب است. علی علیه‏السلام فرمود: چگونه چنین است. عرض کرد: زیرا ایمان آن است که به گوش‏های خود بشنویم و به دل‏های خود آن را تصدیق نماییم، اما یقین آن است که با چشمان خود آن را ببینیم و به وسیله‏ی آن به آنچه که از ما پنهان است، استدلال نماییم.)

پی نوشت ها:
[1] مناقب ابن‏شهرآشوب، ج 4، ص 13.
[2] 1- ذخایر العقبی، ص 138 (حدیث ذخایر مشابه حدیث فوق است.)
2- عقد الفرید، ج 7، ص 260.
3- فضایل الخمسه، ج 3، ص 310.
4- مسند امام مجتبی علیه‏السلام، ص 729، ح 99.
[3] 1- بحارالأنوار، ج 67، ص 182.
2- مشکاة الأنوار، ص 48، ح 17 / 34.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir