ارزش اهل مسجد

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارزش اهل مسجد
یکی از مقدس‏ترین اماکن جهان مساجد هستند و مساجد نیز از نظر فضیلت با هم متفاوتند، ولی ارزش اهل مسجد بسیار بالاست که امام حسن علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
یا ابن آدم من مثلک و قد خلی ربک بینه و بینک، متی شئت ان تدخل علیه توضأت و قمت بین یدیه، و لم یجعل بینک و بینه حجابا و بوابا، تشکو الیه همومک و فاقتک، و تطلب منه حوائجک، و تستعینه علی امورک و کان یقول: أهل المسجد زوار الله، و حق علی المزور التحفة لزایره.
(و روی ان المتنخم فی المسجد یجد بها خزیا فی وجهه یوم القیامة و کان الناس فی المساجد، ثلاثة أصناف: صنف فی الصلاة و صنف فی تلاوة القرآن، و صنف فی تعلیم العلوم، فأصبحوا صنف فی البیع و الشراء، و صنف فی غیبة الناس، و صنف فی الخصومات، و أقوال الباطل.) [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(ای آدمی‏زاد! چه کسی مثل توست؟ که خدا میان تو و خود را بازگذاشته است، هر زمان خواستی که نزد او بروی، وضو گرفته و در برابرش می‏ایستی. میان خود و تو، نه پرده‏داری گذاشته و نه دربانی. بلکه مستقیما به او اندوه‏ها و نیازت را می‏گویی و از او خواسته‏هایت را طلب می‏کنی و بر کارهایت یاری می‏طلبی. و آن حضرت همواره می‏فرمود: اهل مسجد زائران خدایند و بر میزبان سزاوار است که به دیدار کننده‏اش هدیه دهد.
«روایت شده کسی که به مسجد آب دهان بیاندازد، روز قیامت آن آب دهان را بر رخسار خود خواهد یافت. قبلا مردم در مساجد سه گونه بودند و یک گروه در نماز و گروهی به تلاوت قرآت و گروهی در فراگیری دانش بودند، ولی امروزه گروهی در خرید و فروشند، گروهی در غیبت مردم و گروهی در جنجال و سخنان بیهوده‏اند.»)

پی نوشت ها:
[1] ارشاد القلوب دیلمی، ج 1، ص 159، ب 19.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir