بی ‏بهره بودن معاویه از فضیلت‏ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
بی ‏بهره بودن معاویه از فضیلت‏ها
روزی معاویه به امام حسن علیه‏السلام گفت: من از تو بهترم!. امام علیه‏السلام فرمود: برای چه ای پسر هند؟. معاویه گفت: چون مردم دور من جمع و از دور تو پراکنده شدند.
قال علیه‏السلام:
هیهات هیهات لشر ما علوت یا ابن آکلة الأکباد المجتمعون علیک رجلان بین مطیع و مکره فالطایع لک عاص لله، و المکره معذور بکتاب الله و حاشی لله ان اقول انا خیر منک فلا خیر فیک و لکن الله برأنی من الرذائل کما برأک من الفضائل. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(هیهات هیهات چه بد جایگاهی است که بدان بالا رفته‏ای ای پسر جگرخوار. آنان که دور تو را گرفته‏اند، دو گونه‏اند: یا به اطاعت است و یا به اکراه.
آن که فرمانبردار توست، عصیانگر خداست. و آن که مجبور است، به دلیل کتاب خداوند معذور است. حاشا که من بگویم من از تو بهترم چرا که در تو خیری نیست، ولی خداوند مرا از پلیدی‏ها پاک نموده است، همچنان که تو را از فضیلت‏ها بازداشته است.)

پی نوشت ها:
[1] 1- مسند امام مجتبی علیه‏السلام، ص 318 و ص 52، ح 17.
2- مناقب ابن‏شهرآشوب، ج 4، ص 22، ح 12.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir