ملعونی معاویه، عمروعاص و مغیره در حدیث نبوی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ملعونی معاویه، عمروعاص و مغیره در حدیث نبوی
روزی در مجلس معاویه در حضور امام حسن علیه‏السلام، عمروعاص و مغیره سخنرانی نموده و به علی علیه‏السلام اهانت کردند. معاویه به امام حسن علیه‏السلام گفت:تو هم برخیز و خطبه‏ای بخوان.
قال علیه‏السلام:
لا أصعد و لا أتکلم حتی تعطونی ان قلت حقا أن تصدقونی، و ان قلت باطلا أن تکذبونی، فأعطوه (فصعد المنبر فحمد الله و أثنی علیه فقال علیه‏السلام:) بالله یا عمرو و أنت یا مغیرة تعلمان أن رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم قال: لعن الله السائق و الراکب أحدهما فلان.
قالا: اللهم نعم. بلی،
قال: أنشدک الله یا معاویة و یا مغیرة أتعلمان أن رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم لعن عمروا بکل قافیة قالها لعنة؟. قالا: اللهم بلی. قال الحسن علیه‏السلام: فانی أحمد الله الذی وقعتم فیمن تبرء من هذا. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(من بالا [ی منبر] نروم و سخن نگویم تا مگر قول دهید که اگر سخن حق گفتم، تصدیقم کنید و اگر نادرست گفتم، تکذیبم کنید. آنان قول دادند و ایشان بر منبر رفته و حمد و ثنای الهی را به جای آورده و فرمود: تو را به خدا ای عمرو، و تو ای مغیره، می‏دانید که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: خدا لعنت کند ساربان و شترسوار را که یکی از آنها فلانی بود؟. «اشاره به معاویه که ساربان ابوسفیان بود.»
گفتند: آری به خدا سوگند که درست است. فرمود: تو را به خدا سوگند می‏دهم ای معاویه و ای مغیره آیا می‏دانید که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم عمرو را به هر قافیه‏ای که سروده بود، لعنتی نثار کرد؟ گفتند: آری به خدا، چنین بود. اما حسن علیه‏السلام فرمود: پس من سپاس خدا را گویم که شما جزو همان‏ها قرار گرفتید که از این اعلام بیزاری کرد.) [2] .

پی نوشت ها:
[1] 1- احقاق الحق، ج 11، ص 205 (به نقل از طبرانی فی المعجم الکبیر، ص 138، خطی.)
2- مجمع الزواید، ج 7، ص 247.
3- مسند امام مجتبی علیه‏السلام، ص 390.
[2] جمله‏ی آخر شاید اشاره به این مطلب باشد که: ای معاویه نه تنها من و پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم از تو بیزاری می‏جوییم، بلکه این مغیره و عمروعاص هم از تو بیزاری جسته‏اند. که این سبک بحث، نوعی تیزهوشی در استدلال است که اگر معاویه بخواهد در این مورد به امام اعتراض کند، باید با مغیره و عمروعاص هم درگیر شود.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir