مهمان، مهمانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
مهمان، مهمانی
آداب مهمان نوازی (پرهیز از تعارف بیجا در غذا خوردن)
یکی از آداب مهمانی و اطعام به دیگران این است که نباید سر سفره غذا به مهمان هر لحظه تعارف کرد، زیرا غذایی که حاضر شده، ارزش آن را ندارد که بارها به مهمان تعارف کنی. امام حسن علیه‏السلام در همین رابطه فرمود:
کان الحسن بن علی علیهماالسلام لا یدعوا الی طعامه أحدا، یقول: هو أهون من أن یدعی الیه أحد. [1] .
(حسن بن علی علیهماالسلام چنان بود که کسی را به غذای خود دعوت نمی‏کرد (یعنی سر سفره تعارف نمی‏کرد که فلانی بخور و..) می‏فرمود: [غذا] آن کم ارزش‏تر از آن است که کسی را بدان فراخوانی.)
و در حدیث دیگری آمده است:
گروهی از اهل کوفه بر امام حسن علیه‏السلام وارد شدند، در حالی که حضرت مشغول خوردن غذا بود همین که نشستند، امام علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
الطعام أیسر من أن یقسم علیه. فاذا دخلتم علی رجل منزله طعاما فکلوا منه، و لا تنتظروا أن یقال لکم هلموا، فانما وضع الطعام لیؤکل. [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(غذا آسان‏تر (کمتر و کم ارزش‏تر) از آن است که بر آن سوگند دهند؛ پس اگر بر سر سفره‏ی مردی در خانه‏اش وارد شدید از آن بخورید و منتظر نباشید که به شما بگویند بفرمایید. زیرا سفره برای خوردن باز شده است.)

پی نوشت ها:
[1] تاریخ دمشق (ترجمة الامام الحسن علیه‏السلام)، ص 156، ح 266.
[2] 1- احقاق الحق، ج 19، ص 356.
2- انساب الأشراف، ج 3، ص 25، ح 37 ط. قدیم.
3- حلیة الأولیاء، ج 2، ص 305، ح 2320.
4- قوت القلوب، ج 2، ص 312.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir