نعمت

نوع اصطلاح :
عنوان :
نعمت
روش سپاس گزاری از نعمت‏ها
یکی از وظایف مهم بندگان در برابر خداوند حمد و سپاس در برابر نعمت بی‏کران الهی است. از جمله مستحب است موقع سوار شدن بر وسیله‏ی نقلیه ابتدا حمد خدای بجا آورده شود و سپس آیات 13 و 14 سوره‏ی زخرف [1] خوانده شود. شخصی پس از سوار شدن بر مرکب فقط همین آیه را خواند، امام حسن علیه‏السلام به او فرمود:
قال علیه‏السلام:
أبهذا أمرتم؟. فقال: و بم أمرنا؟. قال علیه‏السلام: أن تذکروا نعمة ربکم، کان قد أغفل التحمید فنبهه علیه. [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(آیا فقط به همین مقدار امر شدید؟ آن مرد گفت: پس به چه چیزی امر شدیم؟ امام علیه‏السلام فرمود: امر شدید که نعمت پروردگارتان را بیاد آورید و سپاس گویید. همان نعمت‏هایی که سپاس‏گویی راجع به آنها مورد غفلت قرار گرفته است، پس نفس خود را متوجه به آن نعمت‏ها کن.)
ممکن است جمله‏ی «کان قد أغفل...» از کلام امام حسن علیه‏السلام به این معنا باشد که ظاهرا آن مرد حمد و سپاس الهی را فراموش نموده و فقط به خواندن آیه‏ی 13 و 14 سوره‏ی زخرف اکتفا کرده بود که امام علیه‏السلام او را آگاه نمود.

پی نوشت ها:
[1] سبحان الذی سخر لنا هذا و ما کنا له مقرنین و انا الی ربنا لمنقلبون.
[2] تفسیر کشاف، ج 3، ص 480.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir