وقت نمازهای پنج گانه

نوع اصطلاح :
عنوان :
وقت نمازهای پنج گانه
راوی می‏گوید: ابن‏خلیل قیسی برخاست و از امام حسن علیه‏السلام پرسید: آیا وقت‏های نمازهای پنج‏گانه در کتاب خدا یا سنت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم وارد شده است؟. امام علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
یرحمک الله، ما استن رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم الا ما امره الله به، فأما اوقات الصلاة فهی عندنا اهل البیت کما فرض الله علی رسوله، و هی احدی و خمسون رکعة، فی ستة اوقات، ابینها لکم فی کتاب الله عزوجل فی قوله: «و اقم الصلاة طرفی النهار و زلفا من اللیل» [1] .
و طرفاه صلاة الفجر و صلاة العصر، و التزلیف من اللیل: ما بین العشائین.
و قوله عزوجل:«یا أیها الذین آمنوا لیستأذنکم الذین ملکت أیمانکم و الذین لم یبلغوا الحلم منکم ثلاث مرات من قبل صلاة الفجر و حین تضعون ثیابکم من الظهیرة و من بعد صلاة العشاء» [2] .
فبین صلاة الفجر، و حد صلاة الظهر و بین صلاة العشاء الآخرة، لأنه لا یضع ثیابه للنوم الا بعدها. و قال الله تعالی: «یا أیها الذین آمنوا اذا نودی للصلاة من یوم الجمعة فاسعوا الی ذکر الله» [3] و اجمع الناس علی ان السعی هو الی صلاة الظهر.
ثم قال تعالی: «اقم الصلاة لدلوک الشمس الی غسق اللیل.» [4] فأکد بیان الوقت، و صلاة العشاء من انها فی غسق اللیل و هی سواده، فهذه اوقات الخمس الصلوات. [5] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(خدا تو را بیامرزد. رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم سنتی بر جای نگذاشت، مگر آن که خداوند به ایشان دستور داده بود. ولی اوقات نماز نزد ما اهل بیت همانگونه است که خداوند به پیامبر خویش واجب کرده است که پنجاه و یک رکعت است در شش مرحله زمانی که من از کتاب خدای بزرگ برای شما شرح خواهم داد.
خداوند می‏فرماید: در دو طرف روز و اوایل شب نماز را برپای دار اما دو طرف آن نماز صبح و نماز عصر است و بخشی از شب نیز بین مغرب و عشاء است.
همچنین خدای بزرگ می‏فرماید: ای کسانی که ایمان آورده‏اید با بردگان شما و همچنین کودکانتان که به حد بلوغ نرسیده‏اند در سه وقت باید از شما اجازه بگیرند بیش از نماز صبح و نیمروز هنگامی که لباس‏های معمولی خود را از تن در می‏آورید و بعد از نماز عشاء.. بدین سان وقت نماز صبح را مشخص نمود و نماز ظهر را زمان‏بندی کرد و همچنین وقت نماز پسین عشاء را نیز معین نمود، زیرا کسی لباس خویش از تن در نمی‏آورد، مگر بعد از نماز عشاء.
خدای بزرگ می‏فرماید: ای کسانی که ایمان آورده‏اید هنگامی که برای نماز روز جمعه اذان گفته شود، به سوی ذکر خدا بشتابید. و مردم هم‏دل شده‏اند و اجماع کرده‏اند که سعی و تلاش تا نماز ظهر است. سپس خدای بزرگ می‏فرماید: نماز را از زوال خورشید تا نهایت تاریکی شب بر پای دار.. در اینجا نیز به تأکید بیان وقت پرداخته است. [وقت] نماز عشاء [را معین] کرده که در تاریکی شب خوانده می‏شود. این است اوقات پنج‏گانه‏ی نماز.)

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی هود، آیه‏ی 114.
[2] سوره‏ی نور، آیه‏ی 58.
[3] سوره‏ی جمعه، آیه‏ی 9.
[4] سوره‏ی اسراء، آیه‏ی 78.
[5] مستدرک الوسایل، ج 3، ص 121 و 122، ح 7 / 3165 (به نقل از الهدایة، ص 69).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir