اجتناب از سخن‏ چینی و غیبت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
اجتناب از سخن‏ چینی و غیبت‏
یک روز شخصی محضر مبارک امام سجاد علیه‏السلام وارد شد و بعد از عرض سلام گفت:
ای پسر رسول خدا! در فلان مجلس با جمعی از دوستان نشسته بودیم که شنیدیم کسی به شما ناسزا گفت و توهین کرد و در بین صحبت‏های ناپسندش گفت: علی بن الحسین گمراه و بدعت‏گزار است. امام سجاد علیه‏السلام وقتی این حرف‏ها را از آن شخص شنید، فرمود: تو حق مجلس و همینطور حق کسانی را که با تو هم صحبت بود، رعایت نکردی، چون حرفهایی که در آن مجلس مطرح شده بود، امانت بود، چرا صحبت‏های گوینده را از آن مجلس به بیرون منتقل کردی و اسرار او را فاش کردی؟! تو حق مرا هم رعایت نکردی، چون چیزی را که من از دیگران نسبت به خودم نمی‏دانستم، فاش کردی و مرا از این قضیه با خبر کردی.
مگر نمی‏دانی که همه‏ی ما می‏میریم و بعد از آن همه‏ی ما را زنده می‏کنند و در روز قیامت محشور می‏شویم و باید در دادگاه عدل خدا پاسخ‏گوی اعمال و رفتار و گفتارمان باشیم، و آن دادگاه قاضیش خود خداست....
بعد حضرت مقداری او را نصیحت کردند و فرمودند: از این به بعد سعی کن همیشه از حرفهایی که پشت سر دیگران زده می‏شود گوش ندهی و از سخن‏چینی و غیبت دیگران اجتناب کنی چون اگر دوری نکنی با سگان جهنم همنشین می‏شوی. [1] .
در کتاب محجةالبیضاء می‏فرماید: شخصی خدمت امام زین‏العابدین علیه‏السلام آمد و عرض کرد: آقاجان فلان شخص درباره‏ی شما بدگویی کرد. حضرت فرمود: مرا نزدش ببر. آمدند پیش آن شخص بدگو. تا چشم بدگو به حضرت افتاد ترسید و رنگش را باخت. ولی حضرت به آرامی فرمود: اگر آنچه را که درباره‏ی من گفته‏ای راست باشد، خدای متعال مرا ببخشد و بیامرزد و اگر تو دروغ گفته‏ای خدا تو را ببخشد و بیامرزد. [2] .

آسمان علم و ایمان رکن دین‏
حضرت سجاد زین‏العابدین‏

در جلالت در سخاوت آن امام‏
بود چون پیغمبر والا مقام‏

می‏توان گویم به وصف آن جناب‏
بوی گل را از که جویم از گلاب‏

چون علی دانشگه ایثار بود
امت و اسلام و دین را یار بود

در شهامت در شجاعت در کرم‏
بود الگو در عرب هم در عجم‏

مادرش بانوی سلطان زاده است‏
سجده‏گاه نور را سجاده است‏

در عبادت در اطاعت در ادب‏
از خدا سجاد شد او را لقب [3] .

پی نوشت ها:
[1] احتجاج 2 / 145 ح 183.
[2] محجةالبیضاء 4 / 232.
[3] راهیان نور 301.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir