ترساندن حیوان

نوع اصطلاح :
عنوان :
ترساندن حیوان
حضرت امام باقر علیه‏السلام فرمودند:
یک روز پدرم، امام سجاد علیه‏السلام با دوستان و اصحاب برای تفریح و استراحت به اطراف شهر مدینه رفتند و مرا هم همراه خودشان بردند. بعد از گردش سفره‏ای پهن شد و آقایان آماده‏ی خوردن غذا شدند، یک وقت آهویی از آن نزدیکی عبور کرد و پدرم امام زین‏العابدین علیه‏السلام خطاب به آهو کرد و فرمود: ای آهو! من علی بن الحسین بن علی بن ابی‏طالب علیهماالسلام هستم و مادرم فاطمه زهرا علیهاالسلام دختر رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم است، بفرمائید سر سفره و با ما هم غذا شو. آهو جلو آمد و کنار سفره نشست و مشغول خوردن غذا شد. یکی از افرادی که آنجا نشسته بود (به شوخی که همه بخندند) اشاره‏ای کرد که آهو بترسد، آهو خواست فرار کند، پدرم فرمود: آن حیوان را نترسان چون در پناه من است و بعد رو کرد به آهو و فرمود: ای آهو نترس و تو در پناه من هستی، و کسی با تو کاری ندارد. آهو با خیال راحت مشغول به خوردن غذا شد، که این بار یکی دیگر از افراد دستی به پشت آهو کشید و آهو پا به فرار گذاشت.
پدرم فرمود: چرا تو مرا پیش این آهو سبک و ضایع کردی و سبب شدی که آهو از ما سلب اعتماد کند. چرا او را ترسانیدی. من دیگر با تو حرف نخواهم زد چون این عمل ناشایسته‏ات به تو ضرر خواهد زد. بعد از مدتی همان شخص با شترش به اطراف مدینه جهت کاری رفته بود، و شترش فرار می‏کند و هر چه کرد نتوانست شتر را بر گرداند و رفت. [1] .

آن که باشد حجت حق مقصد و مقصود جانان‏
راهنمائی آشکارا گشته نور حی سبحان‏

دست حق در آستین آن امام ساجدین‏
بر همه مشکل گشا شد در زمین و آسمان‏

دست حاجت را زدم بر دامن زین‏العباد
آنکه از یمن قدومش عالم امکان نمایان‏

نسل طاها زاده‏ی شاه شهیدان عابدین‏
مادرش آن شهربانو زاده سلطان ایران‏

محور ارض و سما و منشی دربار یکتا
مونس بیچارگان و یاور درماندگان‏

عالمی شد ریزخوار خوان دربار علی‏
چون علی بن الحسین شد کان احسان‏

قبله‏گاه مؤمنین و مقتدای مسلمین‏
رهنمای بهر عالم رهنمود اهل ایمان‏

متقین را پیشوا و میرو مولا بر همه‏
مهر عالم تاب و محراب عبادت آن چنان [2] .

پی نوشت ها:
[1] اثباة الهداة 3 / 39.
[2] ارمغان انقلاب اسلامی 135.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir