از شدت عبادت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
از شدت عبادت‏
یک روز ابوجعفر امام محمدباقر علیه‏السلام محضر پدر بزرگوارشان مشرف می‏شوند و مشاهده می‏کنند غرق عبادت حق است و رنگش سبز شده چشمانش از گریه قرمز گشته بینیش سرخ است، قدم‏هایش از سجده ورم کرده و ساق پایش از قیام و قعود در نماز پینه زده است. فرمود: پدر عزیزم شما چگونه در حال عبادت اختیار خود را از دست می‏دهید. حضرت امام سجاد علیه‏السلام باز به گریه می‏افتد و بعد از لحظه‏ای سکوت فرمود: فرزند عزیزم برو بعضی از صحیفه و کتاب‏های عبادات جدت علی بن ابی‏طالب علیهماالسلام را بخوان ببین چگونه عبادت خدا را به جا می‏آورده است. صحیفه‏ای به من داد، خواندم. دیدم کار پدرم نسبت به عبادت جدم آسان است. پدرم علی بن الحسین علیهماالسلام در هر شبانه‏روز هزار رکعت نماز می‏خواند و به قدری بدن نازنینش نحیف شده بود که وقتی که باد می‏آمد، او را حرکت می‏داد. و چنان لاغر و نحیف شده بود که از خود بی‏خود شده و از بادی به زمین می‏افتاد. [1] .

الا ای آنکه زین‏العابدینی‏
نه زین‏العابدین تو زین دینی‏

بسی اهل یقینند و تو الحق‏
میان متقین، حق الیقینی‏

به گفتار و به کردار و به رفتار
تو خود معنای آیات مبینی‏

گرامی نزد اهل آسمانی‏
سحاب رحمت حق، در زمینی‏

هم از ما و هم از اهل سماوات‏
سزاوار هزاران آفرینی‏

عرب را و عجم پیوند از تست‏
ششم معصوم، امام چهارمینی‏

چو مولا، سرور پرهیزگاران‏
به عقد معرفت، در ثمینی [2] .

پی نوشت ها:
[1] مجموعه زندگانی 14 معصوم، 2 / 484.
[2] چشمه‏سار ولایت، 66.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir