متانت فوق العاده

نوع اصطلاح :
عنوان :
متانت فوق العاده
حضرت زین العابدین علیه‏السلام مظهر کمالات و دارای فضائل بی‏پایان در ابعاد وجودی و شخصیتی بوده‏اند که یکی از آنها متانت فوق العاده از یک سو و ابهت و جلالت از سوی دیگر می‏باشد. اما به «ابهت» و «جلالت» حضرت، جناب «فرزدق» در اشعار معروف خود اشاره نموده است که:

«یغضی حیاء و یغضی من مهابته
فما یکلم الا حین یبتسم»

یعنی: «او چشم خود را از روی حیاء می‏بندد و دیده خلق از جلالت او فرومی‏افتد و هرگز سخن نمی‏گوید مگر اینکه در حال تبسم باشد (و یا در مقابلش هرگز کسی سخن نمی‏گوید مگر او تبسم نماید.)
اما متانت فوق العاده حضرت ابعاد مختلفی دارد که گوشه‏ای از آن در نحوه راه رفتن آن حضرت ظاهر شده است.
1- امام صادق علیه‏السلام فرمودند: «علی بن الحسین صلوات الله علیه به گونه‏ای راه می‏رفتند که کان بر روی سر حضرت پرنده‏ای وجود دارد و دست راست ایشان از دست چپشان سبقت نگرفته و تجاوز نمی‏کرد.» [1] .
(کان علی رأسه الطیر) که در متن این روایت آمده است، برای توصیف حضرت به سکون و وقار می‏باشد و اینکه در ایشان هیچ نوع از سبکی و اضطراب وجود نداشت چون پرنده جز بر چیز ساکن نمی‏نشیند.
2- «سفیان بن عیینه» می‏گوید: «هرگز حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام دیده نشدند که در حال راه رفتن، دستشان از ران پایشان تجاوز کند.» [2] .
3- در کتاب «کشف الغمه» نیز آمده است: «هرگاه حضرت زین العابدین علیه‏السلام راه می‏رفتند، دستشان از ران پایشان تجاوز نمی‏کرد و دستشان را بالا و پایین نمی‏بردند و دارای سکینه و آرامش و خشوع بودند.» [3] .
آری در واقع حضرت مصداق بارز این آیه کریمه قرآن بودند که: «و عباد الرحمن الذین یمشون علی الارض هونا» [4] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 70، ح 48 (به نقل از محاسن) و ص 74، ح 64 (به نقل از امالی ابن‏الشیخ).
[2] بحارالانوار، ج 46، ص 93، ح 83 (به نقل از مناقب).
[3] بحارالانوار، ج 46، ص 98، ح 86 (به نقل از کشف الغمه).
[4] بخشی از آیه 63، از سوره 25: الفرقان.

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir