صدقات‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
صدقات‏
امام زین‏العابدین علیه‏السلام صدقات بسیاری داشت که در تاریکی شب مانند جدش امیرالمؤمنین علیه‏السلام به در خانه‏ی ایتام و مساکین می‏برد. صدقات سری او مشهور بود ولی کسی نمی‏دانست این کار حضرت علی بن الحسین علیهماالسلام است.
ابن‏عایشه گفت: شنیدم مردم مدینه می‏گفتند: صدقات سری در مدینه ادامه داشت تا روزی که حضرت علی بن الحسین علیهماالسلام به شهادت رسید و اهل مدینه فهمیدند او بود که سرا به مردم ایتام و بی‏نوا کمک می‏کرده چون او رحلت کرد دیگر شبانه کسی در خانه ایتام و فقرا را نزد و آب و نانی به خانه‏ی آنها نبرد. اهل مدینه می‏گفتند: بعدها فهمیدیم که حضرت سجاد علیه‏السلام به ما رسیدگی می‏کرده است.
هارون بن موسی می‏گوید: عبدالملک بن عبدالعزیز گفت: وقتی عبدالملک مروان به خلافت رسید و جریان زندگی علی بن الحسین علیهماالسلام را مطالعه کرد تمام صدقات رسول الله صلی الله علیه و اله وسلم و علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام را به او رد کرد و امام سجاد علیه‏السلام با این صدقات جاریه مردم فقیر و بینوای مدینه و کلیه واردین و سائلین و محتاجین را پنهانی و علنی انعام و اکرام می‏کرد. حضرت علی بن الحسین علیهماالسلام در زندگی خود هزار کنیز خرید و در راه خدا آزاد کرد. سعد بن مرجانه گفت: به آقا امام سجاد علیه‏السلام گفتم: از اباهریره شنیدم که می‏گفت: پیغمبر صلی الله علیه و اله و سلم فرمود: «من اعتق رقبة مومنة اعتق الله بکل ارب منها اربا منه من النار حتی انه یعتق بالید الید و بالرجل الرجل و بالفرج الفرج». [1] .حضرت علی بن الحسین علیهماالسلام فرمود: تو خودت شنیدی که ابوهریره چنین گفت:
سعد عرض کرد: بله آقا خودم شنیدم. آنگاه حضرت، غلام خود را احضار کرد و فرمود: «انت حر لوجه الله عزوجل». در حالی که این غلام را عبدالله ابن‏جعفر حاضر بود از خدمت حضرت به هزار دینار بخرد ولی حضرت نفروخت و او را آزاد کرد. [2] .

یافتم در خویشتن از وصل او شور شباب‏
پای تا سر بوسه‏ها کردم نثارش بی‏حساب‏

زینت زهاد زین‏العابدین آن کو بود
حب او معنای ایمان بغض او عین عذاب‏

سرور پرهیزگاران پایمرد راه حق‏
در دریای عبادت گوهر بحر ثواب‏

صاحب علم لدنی واقف اسرار حق‏
کز صحیفه گنج عرفان را از او شد فتح باب‏

قلزم بذل و سخا و جود و بخشش آنکه هست‏
گنبد گردون بر بحر عطایش چون حباب‏

ذره‏ای از مهر او بر هر دلی شد جایگیر
جای دارد کسب نور از او نماید آفتاب [3] .

پی نوشت ها:
[1] کسی که یک بنده‏ی مؤمنی را آزاد کند، خداوند متعال به هر عضوی از آن بنده عضوی از آن شخص را از آتش جهنم آزاد نماید. تا اینکه آزاد کند خداوند مقابل دست آن بنده دست او را و در مقابل پای او پایش را و در مقابل فرج او فرجش را.
[2] مجموعه زندگانی چهارده معصوم، 685 و 687.
[3] دیوان اشتری اصفهانی 54.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir