نقش انگشتری

نوع اصطلاح :
عنوان :
نقش انگشتری
امام سجاد علیه‏السلام بر اساس یکی از سنن اسلامی انگشتر به دست می‏نمودند، و انگشتری ایشان دارای نقوش مختلفی بوده است که نوع آنها در روایات ذکر شده است.
از آن جمله از امام صادق علیه‏السلام نقل شده است که نقش «خاتم» علی بن الحسین علیه‏السلام چنین بود: «الحمد لله العلی العظیم.» [1] . چه اینکه از حضرت ابی‏الحسن الرضا -علیه‏السلام- نقل شده است که نقش انگشتری حضرت سجاد -علیه‏السلام- چنین بود: «خزی و شقی قاتل الحسین بن علی صلوات الله علیه» [2] یعنی: «خوار و بدبخت گردید کشنده حضرت امام حسین -علیه‏السلام-» همچنین حضرت صادق علیه‏السلام از قول پدرشان نقل کرده‏اند که ایشان فرمودند: «نقش خاتم پدرم چنین بود: «العزة لله» [3] . همچنین از حضرت رضا علیه‏السلام نقل شده که نقش خاتم حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- نقش خاتم پدرشان بود بدین صورت که «ان الله بالغ امره.» [4] . و در کتاب الفصول المهمه تألیف «ابن‏الصباغ المالکی» آمده است: نقش خاتم حضرت امام زین العابدین علیه‏السلام این چنین بود: «و ما توفیقی الا بالله» [5] .
اما آنچه در این ارتباط بسیار جالب است حدیثی است که «محمد بن مسلم» از امام صادق -علیه‏السلام- نقل می‏کند که از حضرت راجع به انگشتر امام حسین بن علی - علیه‏السلام - پرسیدم که به دست چه کسی افتاد؟ و عرض کردم من شنیده‏ام در هنگامی که همه چیز حضرت غارت شد، این انگشتر هم از انگشت ایشان ربوده شد. امام صادق -علیه‏السلام- فرمودند: «آنچنانکه می‏گویند صحیح نیست، هر آینه حضرت حسین - علیه‏السلام - به فرزندش علی بن الحسین -علیه‏السلام- وصیت نمود و او را وصی خود قرار داد و انگشترش را در دست او قرار داد و امرش را به او تفویض کرد. همچنانکه رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم نسبت به امیرالمؤمنین -علیه‏السلام- و امیرالمؤمنین -علیه‏السلام- نسبت به امام حسن -علیه‏السلام- و امام حسن -علیه‏السلام- نسبت به امام حسین -علیه‏السلام- انجام داده بود و این انگشتر سپس به پدرم رسید بعد از پدرش، و از او به من رسید و آن هم اکنون نزد من است و من هر جمعه آن را به دست نموده و در آن نماز می‏خوانم.» «محمد بن مسلم» می‏گوید: روز جمعه‏ای بر او وارد شدم در حالی که مشغول نماز بودم، پس چونکه از نماز فارغ شد دستش را به سوی من دراز نمود و من در انگشت مبارک او انگشتری دیدم که نقشش چنین بود: «لا اله الا الله عدة للقاء الله» یعنی: «لا اله الا الله زاد و توشه لقاء الهی است» پس فرمود: «این انگشتر جدم حضرت ابی‏عبدالله الحسین -علیه‏السلام- است.» [6] . با توجه به نقش‏های انگشتری حضرت سجاد -علیه‏السلام- معارف ناب و گرانقدری به دست می‏آید که بر اهلش پوشیده نیست.


[1] بحارالانوار، ج 46، ص 5، ح 7، (به نقل از اصول کافی).
[2] بحارالانوار، ج 46، ص 5، ح 8، (به نقل از اصول کافی).
[3] بحارالانوار، ج 46، ص 7، ح 15 (به نقل از قرب الاسناد).
[4] بحارالانوار، ج 46، ص 6 و 7، ح 14 (به نقل از معانی الاخبار و امالی صدوق).
[5] بحارالانوار، ج 46، ص 14، ح 29 (به نقل از الفصول المهمه).
[6] بحارالانوار، ج 46، ص 17، ح 1 (به نقل از امالی صدوق).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir