کیفیت غذای امام سجاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
کیفیت غذای امام سجاد
در خلال روایت مفصلی که یکی از کرامتهای بزرگ حضرت سجاد -علیه‏السلام- در زمینه قضاء دین یکی از شیعیان را بیان می‏کند، چنین آمده است که: «حضرت به کنیز خود دستور دادند: یا فلانه (اسم کنیز را آوردند) سحری و افطاری مرا بیاور. او هم دو قرص نان آورد. حضرت آن را به یکی از شیعیان خود که مقروض بود دادند و او آنها را به بازار برده و با یک ماهی و کمی نمک تعویض کرد و بعد صاحبان ماهی و نمک آن دو قرص نان را نزد او آوردند و گفتند ای بنده خدا تلاش کردیم خودمان یا یکی از خانواده‏مان این نان را بخوریم ولی دندانمان در آن کارگر نیفتاد!! و لذا اینها را برای تو برگردانیدیم و بعد هم فرستاده حضرت آمد و همان دو قرص نان را برای حضرت بازپس‏گرفت ولی به برکت آن، وضع آن شیعه بکلی دگرگون شد و همه قرض خود را داد.» [1] .
از این روایت به دست می‏آید، حضرت زین العابدین برای سحری و افطاری خود از دو قرص نان این چنینی استفاده می‏کرده‏اند. (مشروح این داستان تحت عنوان «کرامتی بزرگ در قضاء دین یکی از شیعیان» بیان گردیده است.) در روایتی دیگر که سیره حضرت در انفاق در روزهایی که روزه بودند را بیان می‏کند؛ آمده است: بعد از اینکه حضرت تمام غذای طبخ شده را بین مردم تقسیم می‏کرد و همه دیگها تمام می‏شد، آنگاه مقداری نان و خرما برای ایشان می‏آوردند و «شام» حضرت همان بود. [2] .

بعضی از میوه‏ها و غذاهای مورد علاقه حضرت سجاد
حضرت زین العابدین -علیه‏السلام- به «انگور» علاقه داشتند و از آن خوششان می‏آمد. در عین حال بر اساس آیه «لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون» [3] که وصول به «بر» و «نیکی» را در گرو انفاق از چیزی که انسان آن را دوست می‏دارد دانسته، حضرت همین میوه مورد علاقه خود را «انفاق» می‏نمودند. امام صادق -علیه‏السلام- فرمودند: «حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- از انگور خوششان می‏آمد. روزی مقداری انگور مرغوب و زیبا به «مدینه» آورده شد و ام‏ولد حضرت (کنیز ایشان) مقداری از آن را خریده و به هنگام افطارشان نزد ایشان آورد و حضرت از آن تعجب نموده خشنود شدند. و قبل از اینکه دستشان را به سمت آن دراز کنند سائلی به در خانه مراجعه نمود. حضرت به آن کنیز فرمودند: «این انگور را برای او ببر.» کنیز گفت: «ای مولای من بعضی از این انگور او را کفایت می‏کند.» حضرت فرمود: «نه، به خدا قسم!! همه‏اش را برای او بفرست!!» چون فردا شد باز آن کنیز مقداری از همان انگور خرید و آورد و باز سائلی آمد و مثل آنچه دیروز انجام شد، حضرت دستور داد و آن کنیز هم انگور را برای او فرستاد.
باز کنیز انگوری خرید و در شب سوم آن را برای حضرت آورد ولی دیگر سائلی نیامد. حضرت فرمود: «چیزی از آن از ما فوت نگردید و الحمد لله». [4] .
نظیر این روایت، روایت دیگری است که «هشام بن سالم» می‏گوید:، «علی بن الحسین -علیه‏السلام- از «انگور» خوششان می‏آمد. روزی حضرت روزه‏دار بودند چون موقع «افطار» شد، اول چیزی که برای حضرت آوردند، انگور بود. کنیز حضرت آن را در ظرفی نهاده و مقابل حضرت گذاشت. در این هنگام سائلی آمد و حضرت آن را به او دادند. آن کنیز با دسیسه و حیله‏ای آن انگور را از سائل خرید و آورد در مقابل حضرت گذاشت که در این حال سائل دیگری آمد. حضرت آن انگور را به او عطا فرمودند و آن کنیز همان کار را تکرار کرد تا اینکه سه بار چنین شد و در دفعه چهارم حضرت آن انگور را تناول فرمود.» [5] . همچنین از «عبدالله دامغانی» روایت شده است که حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- همیشه «شکر» و «بادام» صدقه می‏دادند. وقتی از علت آن سؤال شد، این آیه را تلاوت کردند که «لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون» [6] یعنی: «هرگز به «بر» و «نیکی» مطلق نمی‏رسید تا اینکه از آنچه دوست می‏دارید در راه خدا انفاق کنید.» آری حضرت این دو را دوست می‏داشتند. از مجموع این روایات به دست می‏آید، حضرت سجاد -علیه‏السلام- از «انگور» و «بادام» و «شکر» خوششان می‏آمد ولی همه آنها را در راه خدا انفاق می‏کردند.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 20، ح 1 (به نقل از امالی صدوق).
[2] بحارالانوار، ج 46، ص 71 و 72، ح 53 و 54 (به نقل از مناقب و محاسن).
[3] بخشی از آیه 92، از سوره 3، آل عمران.
[4] بحارالانوار، ج 46، ص 90، ح 77 (به نقل از مناقب و محاسن).
[5] بحارالانوار، ج 46، ص 72، ح 55 (به نقل از محاسن).
[6] بخشی از آیه 92، از سوره 3: آل عمران.

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir