انتقام نگرفت

نوع اصطلاح :
عنوان :
انتقام نگرفت
یکی از فرزندان حضرت امام زین‏العابدین علیه‏السلام گفت: آن وقتی که هشام بن اسماعیل فرماندار مدینه بود، با ما خیلی بدرفتاری می‏کرد. و پدرم علی بن الحسین علیهماالسلام آزار بسیار سختی از او کشید. چون فرمان عزل او آمد و از کار برکنار شد، ولید بن عبدالملک که خلیفه بود، دستور داد: او را در جایی باز دارند که هرکس از مردم از او آزاری دیده برود و انتقام گیرد. حضرت امام سجاد علیه‏السلام از کنار خانه مروان عبور می‏کرد که متوجه شدند او را بازداشت کرده‏اند. حضرت جلو رفت و بر او سلام کرد و به تمام نزدیکان خود سپرد که هیچکس حق تعرض بر او را ندارد. حضرت با اخلاقشان ستمگران را ادب می‏کردند. یا از باب این حدیث که عزیز قومی را ذلیل نکنند. [1] .

گرچه به فرش است، جای حضرت سجاد
عرش بود خاک پای حضرت سجاد

روح الامینش ثناگر است و دعاگو
هر که بگوید ثنای حضرت سجاد

چاک ز شمشیر آبدار، نکوتر
دل که ندارد ولای حضرت سجاد

خاک نه تنها، که جلمه عالم و آدم‏
خلقت او شد برای حضرت سجاد

گر چه به زنجیر داشت پای، ولی بود
عرش برین، زیر پای حضرت سجاد

زنده شود در دمی هزار مسیحا
از نفس جانفزای حضرت سجاد

سرمه چشم ملک بود به حقیقت‏
خاک ره مشکسای حضرت سجاد

جست رضای خدای را به حقیقت‏
هر که بجوید رضای حضرت سجاد [2] .

پی نوشت ها:
[1] الارشاد، شیخ مفید 2 / 147.
[2] چشمه‏سار ولایت، 67.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir