سرآمد فقیهان

نوع اصطلاح :
عنوان :
سرآمد فقیهان
یکی دیگر از شعبه‏های علم ائمه هدی علیهم‏السلام آگاهی اتم آن بزرگواران از جمیع احکام الهی و همه حلال و حرامها می‏باشد که اصطلاحا به «علم فقه» شهرت یافته است. «بکر بن کرب صیرفی» می‏گوید از امام صادق -علیه‏السلام- شنیدم که می‏فرمود: «هر آینه نزد ما چیزی است که با وجود آن هرگز به مردم نیازی نخواهیم داشت ولی مردم حتما به ما محتاج و نیازمند می‏باشند، و نزد ما کتابی است به املاء حضرت رسول الله - صلی الله علیه و آله و سلم - و خط حضرت علی -علیه‏السلام-، صحیفه‏ای که در تمام حلالها و حرامها موجود است و شما برای کاری نزد ما می‏آئید و سپس ما هر گاه به آنچه از ما کسب تکلیف کرده‏اید عمل کنید و یا آن را ترک کنید، می‏شناسیم و می‏فهمیم.» [1] . اما امام سجاد -علیه‏السلام- به اعتراف بسیاری از تذکره نویسان، سر آمد فقیهان دوران خود بوده‏اند و هیچ کس در «علم فقه» مقدم بر ایشان نبوده است. اقرار به این مطلب و مرجعیت آن بزرگوار در این زمینه حتی شامل دستگاه اموی و شخص «عبدالملک مروان» و علماء درباری او مانند «زهری» نیز بوده است. «ابن‏جوزی» حضرت را به لقب «سیدالفقهاء» ملقب نموده و از قول تعداد بسیاری نقل کرده است که «ما در میان فقیهان، فقیه‏تر از علی بن الحسین -علیه‏السلام- ندیدیم.» (ما راینا افقه من علی بن الحسین -علیه‏السلام-) [2] این جمله هنگامی ارزش خود را نشان می‏دهد که توجه داشته باشیم در عصر حضرت فقهای بسیاری می‏زیسته‏اند. به گوشه‏ای از این قبیل اعترافات در قسمت «حضرت سجاد -علیه‏السلام- از منظر نکته دانان و گوهر شناسان» اشاره شده است.

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی، ج 1، ص 241، ح 6.
[2] تذکرة الخواص، ص 214.

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir