شجاعت

نوع اصطلاح :
عنوان :
شجاعت
از جمله ویژگی‏های روحی امام علیه‏السلام شجاعت و دلاوری است و امام سجاد از همه مردم شجاعتر و بی‏باکتر بود، به راستی که او فرزند امام حسین علیه‏السلام می‏باشد که شجاعترین فرزندان آدم است. از جمله موارد شجاعتش، موقعی بود که او را به عنوان اسیر بر طاغوت زمان عبیدالله پسر مرجانه، وارد کردند، آن طاغوت ستمگر ابتدا شروع کرد به سخنان تسلی بخش گفتن، اما امام علیه‏السلام در مقابل، با کلماتی آتشین پاسخ داد به طوری که برای طاغوت فرومایه، از فرود آمدن شمشیرها و ضربات تازیانه بدتر بود، در صورتی که امام علیه‏السلام کمترین توجهی به سلطنت و قدرت او نکرد پسر مرجانه به شدت خشمگین شد و رگهای گردنش پر شد؛ دستور داد تا آن حضرت را بکشند. اما امام علیه‏السلام هیچ ترس و بیمی به خود راه نداد و بی‏تابی نکرد بلکه با کمال آرامش فرمود: «کشته شدن عادت ما خانواده، و شهادت برای ما کرامتی از جانب خداست.» همچنین موقعی که او را بر یزید بن معاویه هم وارد کردند، امام علیه‏السلام با نهایت جرأت با وی روبرو شد و جرم بزرگی را که او مرتکب شده بود گوشزد کرد و تمام راههایی را که او برای دفاع از خود و صحیح جلوه دادن جنایت خود داشت بر او بست.
به راستی که امام سجاد وارث شجاعت پدرانش: علی علیه‏السلام و امام حسین علیه‏السلام بود که از همه کس شجاعتر بودند و در دنیای اسلام و غیر اسلام کسی به شجاعت ایشان نبوده و در قهرمانی و دلاوری و نیروی اراده و صلابت در دفاع از حق و حقیقت نظیر نداشته و ندارند.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 1)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir