ارشاد و نشر احکام

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارشاد و نشر احکام
زمان حضرت سجاد علیه‏السلام پر از اختناق و تقیه بود، در برابر جاسوسان بنی‏امیه، کسی مجال نفس کشیدن نداشت، مخصوصا پس از برگشتن آن حضرت از اسارت شام، مع الوصف،امام علیه‏السلام از ارشاد مردم و نشر احکام فروگذاری نکرد، بهر نحو ممکن، احکام اسلام را بیان می‏کرد و در ارشاد و هدایت مردم می‏کوشید. شیخ مفید (ره) در ارشاد می‏فرماید: فقهاء عامه از وی علومی نقل کرده‏اند که در حساب نمی‏گنجد از مواعظ و دعاها و فضائل قرآن و حلال و حرام و غزوه‏ها و تاریخ، به حد زیادی از آن حضرت نقل شده که در میان علماء مشهور است و اگر بخواهیم آنها را شرح دهیم سخن طولانی می‏شود.
شیعه برای آن حضرت آیات و معجزات و براهین آشکاری نقل کرده و آنها در کتب شیعه زیاد است.
شیخ طوسی در رجال خویش صد و پنجاه و شش نفر را که از آن بزرگوار نقل حدیث کرده‏اند را شمرده است، از جمله: ابان بن تغلب،ابان بن ابی‏عیاش، ثابت بن دینار (ابوحمزه)، جابر بن عبدالله انصاری، یحیی بن ام‏طویل، فرزدق، منهال بن عمرو، قاسم بن محمد بن ابی‏بکر و...
و از صحابه‏ی رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم، جابر بن عبدالله انصاری، عامر بن وائله‏ی کنانی، سعید بن المسیب، سعید بن جهان الکنانی، مولی ام‏هانی،از رجال و راویان آن حضرت بودند. و از تابعین: سعید بن جبیر، محمد بن جبیر، ابوخالد کابلی و... از آن حضرت نقل حدیث کرده‏اند که 25 نفر از آنها را نام برد. از جمله یاران و اصحاب آن حضرت ثقه‏ی جلیل القدر ثابت بن دینار ابوحمزه‏ی ثمالی است که دعای معروف سحر را از آن حضرت نقل می‏کند و آن همان دعایی است که محدث قمی در مفاتیح الجنان از مصباح شیخ نقل نموده است، کیست که آن دعا را بخواند و در مضامین آن دقت کند و اشک چشمش جاری نگردد و مقام بندگی و عبودیت را نداند.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir