صحیفه سجادیه

نوع اصطلاح :
عنوان :
صحیفه سجادیه
از جمله آثار امام سجاد علیه‏السلام صحیفه‏ی سجادیه است که مشتمل بر پنجاه و چهار دعا از دعاهای آن حضرت می‏باشد.
این دعاها را امام سجاد علیه‏السلام املاء کرده و فرزندش امام باقر علیه‏السلام و نیز فرزند دیگرش زید شهید آن را نوشته است. مردم به نوشتن و ضبط و روایت و خواندن آن اعتنای عجیبی کرده‏اند و شرح‏های متعدد بر آن نوشته و با خواندن آن با خدا ارتباط پیدا کرده و به خدا تقرب جسته‏اند. و آن مانند قرآن مجید از متواترات است نزد هر فرقه‏ی اسلامی و به آن افتخار می‏کنند. چنان که گفته شد این کتاب مشتمل بر پنجاه و چهار دعاست و بندگی و عبادت را در همه‏ی ابعاد آن مجسم می‏کند، نظیر دعا در تحمید خدا، صلوات بر محمد و آل، درود بر حاملان عرش، دعا در مهمات، دعا در پناه بردن به خدا، دعا در طلب حوائج، در استشفاء، در مکارم الاخلاق، برای پدر و مادر، برای اولاد، برای نگهبانان مرزها، وقت نگاه کردن به هلال، وقت ختم قرآن، در دخول ماه رمضان، در وداع ماه رمضان، در عیدین و روز جمعه، برای عید اضحی و....
نمی‏دانم کجا دیده‏ام که محدث قمی (ره) گوید: من در مفاتیح الجنان از دعاهای صحیفه نقل نکردم و یا بسیار کم نقل کردم تا مردم مستقلا به صحیفه رجوع کنند و از آن بهره برند.
به هر حال صحیفه‏ی سجادیه یکی از یادگارهای امام سجاد علیه‏السلام است که اهل عبادت و تهجد با خواندن دعاهای آن دلهای خویش را از حوض‏های مناجات خدا پر می‏کنند و بزم خویش را با یاد خدای ارحم الراحمین گرم می‏نمایند.
رساله‏ی حقوق:
رساله‏ی حقوق رساله‏ای است که امام سجاد علیه‏السلام به بعضی از یارانش نوشته و او را با کلمه‏ی «اعلم ان الله عزوجل علیک حقوقا» مخاطب فرموده است.
صدوق در خصال در باب «ابواب الخمسین و ما فوقه» آن را با سند معتبر از ابوحمزه‏ی ثمالی نقل کرده و می‏گوید: «هذه رسالة علی بن الحسین علیه‏السلام الی بعض اخوانه اعلم ان لله...».
و آن بنا بر نقل تحف العقول جمعا پنجاه حق است، حق بزرگ خدا، حق نفس انسان، حق زبان، حق گوش، حق چشم، حق پاها، حق دست، حق شکم، حق فرج و حق نماز و حق حج، حق روزه، حق صدقه، حق قربانی، حق پیشوایان، حق استاد، حق رعیت، حق رهبر، حق رحم، حق پدر، حق فرزند و.... ناگفته نماند: احکام و اخلاق و حکمتها در آن رساله در کنار هم مطرح گردیده و روشن شده‏اند، که لازم است در آنها دقت شود و مورد عمل قرار گیرند. حیف که در این مختصر مجال ذکر آن حقوق و تشریع آنها نیست، امید است، خوانندگان آن را در کتاب‏هایی که اشاره شد مطالعه و مورد عمل قرار دهند. [1] .

سجاد از برج ولایت چارمین خورشید دین‏
پنجمین رکن عبادت ششمین حبل المتین‏

زان عرب نازد که تازی دودمانست وزما
هم عجل گوید بود شهزاده‏ی ایران زمین‏

از حسین بن علی و شهربانو اختری‏
در مدینه شد عیان از صنع رب العالمین‏

از جلال ز جمال و از فضیلت‏های او
در تفکر مانده بس عقل سلیم دوربین‏

چونکه بود از زهد و تقوا و عبادت بی‏نظیر
شد ملقب در جهان ‏سجاد و زین‏العابدین‏

مصطفی رو مرتضی خو فاطمی بو چون حسن‏
از حسین بن علی دارد ضیائی در جبین [2] .

پی نوشت ها:
[1] خاندان وحی 438 - 432.
[2] ارمغان کربلا 3 / 158.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir