دانش

نوع اصطلاح :
عنوان :
دانش
یکی از افرادی که نزد عالمان علم حدیث و فقه اهل‏سنت جایگاه ویژه‏ای دارد، محمد بن مسلم مشهور به ابن شهاب زهری است. [1] وی با آنکه شماری از اصحاب رسول‏خدا صلی الله علیه و آله همچون جابر بن عبدالله انصاری، عبدالله بن عمر، ابوهریره و انس بن مالک و... را دیده است و از آنان حدیث نقل کرده و از پنج نفر [2] از هفت فقیه معروف مدینه نیز دانش آموخته است، از عظمت امام سجاد علیه‏السلام چنین یاد می‏کند:
کان اکثر مجالستی مع علی بن الحسین علیه‏السلام و ما رأیت أحدا کان أفقه منه. [3] .
بیشترین هم‏نشینی من با علی بن حسین بود، ولی هیچ‏کس را فقیه‏تر از وی ندیدم.از همین رو، محدثان اهل‏سنت بهترین حدیث ابن شهاب زهری را روایتی دانسته‏اند که وی از علی بن الحسین علیه‏السلام نقل کرده باشد. آنان اعتراف دارند که:
صحیح‏ترین احادیث (به لحاظ سند) که زهری نقل کرده، حدیثی است که از علی بن الحسین، از پدرش از علی علیه‏السلام نقل کرده باشد. [4] . محمد بن ادریس شافعی، پیشوای یکی از مذاهب چهارگانه‏ اهل سنت نیز درباره امام سجاد علیه‏السلام می‏گوید: «علی بن الحسین و هو افقه اهل المدینة؛ علی بن الحسن فقیه‏ترین اهل مدینه است». [5] .
ابونعیم اصفهانی در کتاب معتبرش اخبار اصفهان در روایتی متصل از احمد بن علی انصاری از اباصلت هروی نقل می‏کند که وی گفت: «وقتی علی بن موسی الرضا علیه‏السلام سوار بر قاطر داخل شهر نیشابور شد، همراه وی بودم. گروهی از عالمان شهر همچون یاسین ابن النضر، احمد بن حرب، یحیی بن یحیی و برخی دیگر از اهل علم، لجام مرکبش را گرفتند و به او گفتند: به حق پدران پاکت حدیثی از پدرت برای ما نقل کن. امام علی بن موسی الرضا علیه‏السلام فرمود: پدر صالح و عادلم، موسی بن جعفر برایم از پدرش نقل کرد و فرمود پدر صادق و راست‏گویم، جعفر بن محمد برایم گفت که پدرش شکافنده علم انبیا، یعنی ابوجعفر برایم نقل کرد که علی بن الحسین، سیدالعابدین برایش گفته است از پدرم، سید جوانان اهل بهشت؛ یعنی حسین بن علی برایش از پدرش، سید العرب علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام نقل کرده است که فرمود از رسول‏خدا صلی الله علیه و آله پرسیدم: ایمان چیست؟ رسول‏خدا صلی الله علیه و آله فرمود: ایمان شناخت به قلب و اقرار به وسیله زبان و عمل با ارکان است.
[ابوعلی احمد بن علی انصاری (راوی حدیث) می‏گوید:] احمد بن حنبل [6] به من گفت اگر این سلسله سند را بر دیوانه بخوانند، از جنونش شفا یابد. این روایت بهترین اسناد را دارد و در حقیقت، هیچ عیبی ندارد». [7] . بنابراین، احمد بن حنبل با این گفتار بر عظمت شخصیت راویان این حدیث که علی بن الحسین علیه‏السلام از جمله آنان است، صحه گذاشته است.

پی نوشت ها:
[1] ابن شهاب زهری با وجود اینکه از عالمان دربار بنی مروان بود و به همین جهت، با علی علیه‏السلام دشمنی می‏ورزید و با ابن‏زبیر در بدگویی به آن حضرت هم داستان بود که ابن ابی الحدید در شرح نهج‏البلاغه خود (ج 4، ص 102) آورده است، ولی در برابر عظمت شخصیت علی بن الحسین علیه‏السلام نتوانسته راه سکوت برگزیند.
[2] این پنج تن عبارتند از: قاسم بن محمد بن ابی‏بکر، عروة بن زبیر، سعید بن مسیب، ابوبکر بن عبدالرحمن بن حارثه و خارجة بن زید که با دو تن دیگر معروف به فقهای سبعه مدینه‏اند.
[3] تاریخ دمشق، ج 41، ص 371؛ سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 387؛ تهذیب الکمال، ج 20، ص 384؛ تهذیب التهذیب، ج 5، ص 67.
[4] سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 392؛ تهذیب الکمال، ج 20، ص 388؛ تاریخ دمشق، ج 41، ص 376.
[5] ابن ابی الحدید معتزلی، شرح نهج‏البلاغه، ج 15، ص 276.
[6] احمد بن حنبل یکی از پیشوایان چهارگانه اهل‏سنت است که مذهب فقهی حنبلی به او می‏رسد. وی در سال 161 ه. ق در بغداد به دنیا آمد و در سال 241 ه. ق در بغداد درگذشت. او از کسانی بود که دوران متوکل بر اساس اندیشه اخباری‏گری به مبارزه با فرقه کلامی دیگر اهل‏سنت، یعنی معتزله پرداخت. مهمترین اثر وی المسند است که 30 هزار حدیث در بر دارد.
[7] ابونعیم اصفهانی، ذکر اخبار اصفهان، مطبعه بریل، 1934 م.

منبع: امام ‏سجاد از دیدگاه اهل ‏سنت؛ علی باقر شیخانی؛ مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما چاپ اول 1385.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir