صاحب کمال

نوع اصطلاح :
عنوان :
صاحب کمال
بیشتر کسانی که آن حضرت را از نزدیک دیده و با وی آشنا شده بودند، وی را به افضلیت توصیف کرده‏اند.
زید بن اسلم، فقیه معروف مدینه که افزون بر شماری از اصحاب رسول‏خدا صلی الله علیه و آله همچون جابر بن عبدالله انصاری، انس بن مالک و عبدالله بن عمر و، تابعین بی‏شماری را نیز دیده و از آنان دانش آموخته بود، درباره امام سجاد علیه‏السلام می‏گوید:
در میان اهل قبله (مسلمانان) با کسی همچون علی بن حسین هم‏نشین نشدم و در میانشان همچون او هرگز ندیده‏ام. [1] . ابن شهاب زهری که پیش‏تر مطالبی از وی نقل شد، درباره امام سجاد علیه‏السلام می‏گوید: «ما رأیت قرشیا افضل من علی بن الحسین؛ از نژاد قریش کسی را افضل از علی بن الحسین ندیدم». [2] .
سفیان بن عیینه، استاد احمد بن حنبل و ابن ادریس شافعی درباره آن حضرت می‏گوید: «ما رأینا قرشیا افضل منه؛ در میان قریش افضل از او ندیده‏ایم». [3] .
احمد بن حجر عسقلانی شافعی، درباره آن حضرت می‏نویسد: «علی بن الحسین بن علی بن ابی‏طالب الهاشمی زین‏العابدین ثقة، ثبت، عابد، فقیه، فاضل مشهور». [4] .
ابن حبان بستی می‏گوید: «علی بن الحسین علیه‏السلام از فقهای اهل‏البیت و از افاضل بنی‏هاشم و از عباد شهر مدینه بوده است». [5] .
اقتضای چنین ویژگی‏هایی آن است که مردم به او روی آورند و تنها وی را به عنوان رهبر و امام جامعه برگزینند؛ زیرا کسی که افضل از همه است، باید به حکم عقل بر دیگران مقدم باشد. هم چنان که شمس‏الدین ذهبی، تاریخ‏نگار و رجالی معروف اهل‏سنت به آن اعتراف کرده است، ولی امت چنین نکرد و از آن فیض بزرگ محروم شد.

پی نوشت ها:
[1] تهذیب الکمال، ج 20، ص 387؛ سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 389؛ تاریخ دمشق، ج 41، ص 373.
[2] سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 392؛ تهذیب الکمال، ج 20، ص 388؛ تاریخ دمشق، ج 41، ص 376.
[3] مجید عبدالرؤف مناوی، الکوکب الدری، مصر، مطبعة تجلید الانوار، ص 139.
[4] احمد بن حجر عسقلانی، تقریب التهذیب، بیروت، مؤسسه الرسالة، 1416 ه. ق، چ 1، ص 339.
[5] مشاهیر علماء الامصار، چ 1، ص 104.

منبع: امام ‏سجاد از دیدگاه اهل ‏سنت؛ علی باقر شیخانی؛ مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما چاپ اول 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir