توکل به خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
توکل به خدا
عبدالملک بن مروان حاکم مستبد و خودکامه زمان خود، اطلاع پیدا کرده بود که شمشیر رسول خدا صلی الله علیه و آله در اختیار امام زین‏العابدین علیه‏السلام است. پس تصمیم گرفت تا آن یادگار ارزشمند را به هر طریق ممکن به چنگ آورد و از آن بهره سیاسی و دنیوی برد. لذا قاصدی نزد آن حضرت فرستاد و درخواست کرد که حضرت شمشیر را برای وی بفرستد و در ذیل نامه اضافه کرد که هر کاری که داشته باشید فورا آن را انجام خواهم داد!
امام علیه‏السلام صریحا پاسخ رد داد.
عبدالملک که به شدت خشمگین شده بود این بار نامه‏ای تهدیدآمیز نوشت که اگر شمشیر را نفرستی، حقوق تو را از بیت‏المال قطع خواهم کرد و تو به سختی زندگی دچار خواهی شد.
امام علیه‏السلام بدون ذره‏ای خوف، در پاسخ نوشت: «اما بعد، خداوند متعال خود عهده‏دار شده است که بندگان پرهیزکارش را از امور ناخوشایند نجات بخشد و از آن جا که گمان ندارند، روزی دهد و در قرآن می‏فرماید: «ان الله لا یحب کل خوان کفور» [1] . «خداوند هیچ خیانتگر ناسپاسی را دوست نمی‏دارد.» بنگر که کدام یک از ما بیشتر مشمول این آیه هستیم.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره حج، آیه 32.
[2] علامه مجلسی، بحارالانور، ج 46، ص 95 - ابن شهر آشوب، مناقب آل ابی‏طالب، ج 4، ص 165.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام سجاد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ دوم 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir